Czym są atomizery i jak działają?

Czym są atomizery i jak działają?

Atomizery to jeden z wielu elementów instalacji hydraulicznych przeznaczonych do wykonywania ściśle określonej roli. Przede wszystkim trzeba nadmienić, że urządzenia te skonstruowane są i wykorzystywane do wytwarzania mgły lub mikro mgły, która ma swoje zastosowania w wielu rożnych procesach przemysłowych i produkcyjnych. 

Atomizery a dysze wodne

Dysze wodne przeznaczone są do wytwarzania bardzo małych kropel cieczy. Wszelkiego rodzaju zraszanie powstaje właśnie dzięki zastosowaniu dysz wodnych. Jednak niektóre procesy przemysłowe potrzebują znacznie mniejszych cząsteczek wody, czyli mgły. Mgła jest to zbiór bardzo dużej ilości najdrobniejszych cząsteczek cieszy zawieszonych w powietrzu. Taki efekt można uzyskać stosując właśnie atomizery. Zatem podstawową różnicą dzielącą dysze od atomizerów będzie ilość oraz rozmiar generowanych cząstek wody.

atomizer hydrauliczny

Atomizery powietrzno-wodne

Jest to rodzaj atomizerów, które do wytworzenia mgły potrzebują oprócz cieczy także powietrze. Wyrzucenie pod bardzo dużym ciśnieniem niewielkiej ilości cieczy wraz z dostarczonym do atomizera powietrzem możliwe jest rozbicie wody na najmniejsze cząsteczki, które w efekcie będą tworzyły mgłę w powietrzu. Jest to najbardziej popularny i najczęściej stosowany rodzaj atomizerów.

Atomizery ultradźwiękowe

Ten rodzaj atomizerów przeznaczony jest do specjalnych zastosowań, gdzie wymagana jest płynna regulacja intensywności generowania i rozmiaru kropel zraszanej cieczy. Montowane są w komorach rezonansowych i aktywowane podobnie jak w przypadku zwykłych atomizerów sprężonym powietrzem.

Praca atomizera ultradźwiękowego

atomizery przemysłowe

Miejsce działania atomizerów i cele stosowania

Atomizery wykorzystuje się w wielu gałęziach przemysłu. Do typowych miejsc, w których znajdują swoje zastosowanie należą między innymi:

  • sita,
  • kruszarnie,
  • usypiska hałdy,
  • kopalnie,
  • koksownie,
  • elektrownie,
  • punkty przesypywania kruszywa.

Najczęstszym celem stosowania atomizerów jest zmniejszenie lub zlikwidowanie zapylenia. Dzięki powstaniu mgły można znacznie obniżyć zapylenie zarówno samego materiału, urobku czy przeróżnych kruszyw jak i samego powietrza, ponieważ następuje wiązanie pyłów z drobinkami wody.

Hydrauliczne atomizery mogą wytwarzać drobinki wody, których rozmiar osiąga nawet 10-50 μm (mikrometrów). Tak mały rozmiar pozwala na dłuższe utrzymywanie się w powietrzu i skuteczne wiązanie z wieloma pyłkami znajdującymi się zarówno w powietrzu jak i na materiale przeznaczonym do odpylenia. Tworzenie mgły jest procesem wydajnym, bowiem litr wody może skutecznie zmniejszyć zapylenie nawet tony materiału.

Dominik Witek

Dominik zajmuje się kwestiami budowlanymi, nowoczesnym budownictwem, ekologicznymi źródłami ciepła i energii oraz rozwiązaniami dotyczącymi bezpieczeństwa obiektów budowlanych