Dbanie o czystość na placu budowy

Podczas prac wykonywanych na placach budowy generuje się duża ilość kurzu, pyłów oraz błota które są nieodłącznym elementem związanym z procesem budowy. Każde nieczystości są zwykle bardzo uciążliwe dla otoczenia – szczególnie mieszkańcy czy pracownicy okolicznych budynków mają dużo powodów do niezadowolenia związanego z prowadzonymi w okolicy pracami ziemnymi. Aby ulżyć okolicy i wywiązać się ze swoich obowiązków wobec sprzątania okolicy placu budowy stosuje się specjalistyczne maszyny zamiatające.

Obowiązki operatora inwestycji względem czystości.

W polskim prawie istnieje obowiązek utrzymania w czystości okolicy swojego domostwa, zarządzanego terenu czy miejsc publicznych. Na właściciela terenu przyległego do ulicy, okolic zabudowy ciągłej czy skupionej poza obszarami miejskimi nałożono obowiązek dbania o drogi publiczne – podobnie jak słynny problem odśnieżania ulic i chodników również dbanie o czystość nawierzchni drogowej jest obowiązkiem osób odpowiedzialnych za dany odcinek drogi. Przepis art. 101 KW dotyczy również operatorów placów budowy. Niestosowanie się do obowiązujących przepisów wiąże się z możliwością nałożenia przez odpowiednie służby mandatu karnego.

Stosowanie zamiatarek ulicznych

Dla usprawnienia utrzymania czystości na ulicach stosuje się specjalistyczne urządzenia zamiatające, które mogą służyć jako samodzielne pojazdy znane z miejskich ulic, ale można również stosować urządzenia podłączane do sprzętu budowlanego – ciągników i kompatybilnych koparek lub spychaczy. Modułowe zamiatarki uliczne ZMG (zobacz na http://zmg.pl) pozwalają na zachowanie odpowiedniej czystości w okolicach placów budowy. Dzięki stosowaniu tego rozwiązania dodatkowo zmniejsza się koszta – podłączenie urządzenia do napędu pojazdów budowlanych umożliwia ich wykorzystanie do zupełnie nowych celów, poprawia funkcjonalność i eliminuje konieczność dokupienia drogiego sprzętu specjalistycznego.

Odpowiedzialność za czystość

Pamiętając że dbanie o drogi publiczne jest obowiązkiem mieszkańców mieszkających w ich bezpośredniej odległości warto zwrócić uwagę na możliwość otrzymania mandatu karnego. Wspomniany już wcześniej przepis art. 101 Kodeksu wykroczeń umożliwia nałożenie kary pieniężnej za niewywiązanie się z obowiązku utrzymania czystości na drogach publicznych – w wysokości do 1000 złotych.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *