Fakty o świetle LED – zobacz czego jeszcze nie wiesz

Fakty o świetle LED – zobacz czego jeszcze nie wiesz

Nie ulega wątpliwości fakt, że popularność źródeł światła LED jest ogromna, a ledowe oprawy i lampy są chętnie wykorzystywane we wnętrzach domów, w ogrodach, w zastosowaniach przemysłowych, do oświetlania miast, ulic i dróg. Natomiast diody LED powszechnie wykorzystywane są w urządzeniach elektronicznych. Tym razem podzielimy się informacjami bardziej szczegółowymi, które dadzą szerszą wiedzę na temat tych źródeł światła i tym samym mogą one wpłynąć na większą świadomość podczas zakupów. 

Żywotność diod LED – czy diody świecą ponad 50 000 godzin?

To ile może świecić lampa wykorzystująca diody LED było wartością szacunkową. Technologia była na tyle młoda, że nie można było na podstawie bezpośredniego testu tego ocenić. Obecnie technologia ta z roku na rok staje się coraz bardziej zakorzeniona w przemyśle produkcyjnym i na rynkach wielu krajów, dlatego obecne dane są coraz bardziej wiarygodne. Diody LED są naprawdę długotrwałe. producenci najczęściej podają żywotność swoich produktów w przedziale 30 000 do nawet 100 000 godzin. Żadne inne źródło światła nie może się równać z takim wynikiem. Jednak trzeba pamiętać o jednej zasadzie. To jak długo będzie pracowała dioda LED uzależnione jest od warunków jej pracy, a ściślej mówiąc temperatura w jakiej pracuje. Jeżeli półprzewodniki budujące diodę będą pracowały w zbyt wysokiej temperaturze ich żywotność będzie mniejsza. Jeśli zaś oprawa oświetleniowa pozwoli na lepsze odprowadzanie ciepła żywotność diod będzie znacznie wydłużona. Stosując lampy LED przykładowo w postaci typowych żarówek, gotowych do zastosowania w tradycyjnym gwincie nie ma możliwości dobrego oddania ciepła na zewnątrz. oprawy te się mocniej nagrzewają, dlatego żywotność ego typu lamp jest mniejsza i zazwyczaj określana jest przez producentów na około 30 000 – 50 000 godzin pracy. To i tak jest znacznie więcej niż tradycyjne lampy czy energooszczędne świetlówki (fluorescencyjne). natomiast dedykowane oprawy skonstruowane pod diody LED posiadające radiatory odprowadzające ciepło powodują, że diody maja lepsze warunki pracy, dlatego można spotkać się z lampami, których żywotność została określona nawet na 100 000 godzin ciągłej pracy.

lampa led sufitowa

Diody LED nie mogą być podłączone bezpośrednio do prądu 230V

Zgadza się, diody elektroluminescencyjne nie pracują pod napięciem 230V, czyli napięciem prądu, które posiadamy w gniazdkach w domu. Diody pracują pod napięciem około 2-5V. Aby sprawnie działały po podłączeniu do prądu dostępnego w naszych mieszkaniach należy użyć specjalnego zasilacza, który dobiera się uwzględniając ilość źródeł światła, dla których będzie pracował. Nie oznacza to jednak, że do każdej lampy chcąc oświetlać dom ledami musimy kupować zasilacze. Spora część opraw oświetleniowych LED posiada już wbudowane zasilacze, które umożliwiają podłączenie lampy bezpośrednio w istniejący gwint, w którym wcześniej działały zwykłe żarówki. Dotyczy to przede wszystkim typowych żarówek LED, wkręcanych na gwint E14, E27 – czyli najbardziej popularne stosowane w mieszkaniach.

lampa z diodami LED

Lampy LED nie są opłacalne, ponieważ ich zakup się nie zwraca, lub trwa zbyt długo

Nie można się zgodzić z tym stwierdzeniem. Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu zakup lamp LED był kosztownym przedsięwzięciem, a wymiana całego oświetlenia w domu czy mieszkaniu mógł wynieść kilkaset a nawet kilka tysięcy złotych. biorąc pod uwagę fakt, że tradycyjne żarówki kosztują grosze, powodowało to niechęć do nowoczesnych technologii, które dużo kosztowały. Obecnie ceny lamp LED są o wiele mniejsze, a więc dostępne do szerokiego grona odbiorców. Łącząc wysoką energooszczędność i bardzo długi czas świecenia w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami oszczędności są znaczne i mogą osiągać nawet kilku tysięcy złotych na przestrzeni lat, w których pracowała lampa LED.

Sprawdź także:

http://www.dom.pl/gdzie-stosowac-led-y-czy-oswietlenie-ledowe-jest-drogie.html

Dominik Witek

Dominik zajmuje się kwestiami budowlanymi, nowoczesnym budownictwem, ekologicznymi źródłami ciepła i energii oraz rozwiązaniami dotyczącymi bezpieczeństwa obiektów budowlanych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *