Łyżkowe ładowarki budowlane – jak działają?

Łyżkowe ładowarki budowlane – jak działają?

Ładowarki łyżkowe są maszynami budowlanymi, które są niezbędnym wyposażeniem każdej firmy budowlanej. Pojawiają się na każdej budowie, a ich rola jest ogromna. Nie jest możliwe przeprowadzenie robót ziemnych i budowlanych bez odpowiedniego sprzętu ciężkiego. Każdy z nas widział w swoim życiu ładowarkę. Jest to charakterystyczna maszyna budowlana, która posiada z przodu ramię utrzymujące na końcu szeroką łyżkę do nabierania ziemi, urobku i  innych sypkich materiałów. Dzięki nim można także transportować większe obiekty jak ciężkie elementy betonowe, duże głazy, kamienie i inne.

ładowarka budowlana
Ładowarka łyżkowa kołowa

Rodzaje ładowarek ze względu na budowę podwozia

Ładowarki różnią się między sobą. Podstawową różnicą, którą można dostrzec gołym okiem jest budowa ładowarki, a dokładniej mówiąc konstrukcja i budowa podwozia. Rozróżniamy następujące typy ładowarek łyżkowych:

  1. Ładowarki kołowe,
  2. Ładowarki gąsienicowe.

Te pierwsze wyposażone są w dwie osie i cztery duże koła, dzięki którym maszyna się porusza. natomiast drugi typ ładowarki posiada podwozie gąsienicowe, czyli zupełnie inna konstrukcja układu jezdnego. Ten typ ładowarek częściej stosowany jest w kamieniołomach i podobnych miejscach, gdzie poruszanie się ciągnika na kołach byłoby niemożliwe. Gąsienice stalowe posiadają dużo większą powierzchnię stylu z podłożem dzięki czemu wzrastają opory toczenia i ciągnik może pokonywać duże nachylenia terenu bez większego problemu.

https://www.youtube.com/watch?v=z1txQJUdoMc

Części ładowarek łyżkowych

Obligatoryjnym elementem ładowarki budowlanej jest łyżka, która wybiera materiał przeznaczony do transportu lub przesypania. Łyżka działa dzięki wysięgnikowi z układem podnoszenia. Posiada lemiesze – elementy przytwierdzone do spodu łyżki, wzmocnione i utwardzone, które biorą na siebie kontakt z nabieranym materiałem. Musi być wzmocniona aby była bardziej odporna na mocne ścieranie. Kabina operatora służy do wygodnego sterowania ładowarką przez człowieka. Posiada komputer pokładowy, fotel, i wszelkie przyrządy sterownicze. Kabina jest zamknięta chroniąc operatora przed złymi warunkami pogodowymi, chłodem, upałem, deszczem. W przypadku ładowarek gąsienicowych mamy do czynienia także z szeregiem elementów budujących stalowe gąsienice, m.in. łańcuchy, płytki jezdne, rolki jezdne, koła napędowe, koła napinające, rolki podtrzymujące i inne.

Aby zapoznać się z częściami do ładowarek odwiedź tę stronę http://www.entrack-pol.com.pl/czesci-do-ladowarek.php.

Zobacz również dane firmy w katalogu

Dominik Witek

Dominik zajmuje się kwestiami budowlanymi, nowoczesnym budownictwem, ekologicznymi źródłami ciepła i energii oraz rozwiązaniami dotyczącymi bezpieczeństwa obiektów budowlanych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *