Produkcja gumowych gąsienic do minikoparek

Produkcja gumowych gąsienic do minikoparek

Zautomatyzowana produkcja, nowe technologie, maszyny i urządzenia umożliwiają prowadzenia działalności produkcyjnej. Wiedza, kapitał i możliwości produkcyjne stanowią o sile i jakości produkcji. O wysoką jakość produkcji szczególnie trzeba zadbać kiedy jest to główny wyznacznik decydujący o zakupie przez klienta końcowego. Branża części maszyn, części motoryzacyjnych jest przykładem działalności, w której liczy się przede wszystkim wysoka jakość gotowego produktu.

Produkcja gumowych gąsienic

Gąsienice gumowe są częścią maszyn budowlanych, w szczególności koparek i minikoparek. Ten rodzaj gąsienic stosuje się do maszyn mniejszej wadze. Są mniej wytrzymałe od gąsienic stalowych, jednak w niektórych zastosowaniach są rozwiązaniem lepszym. Gumowe gąsienice gwarantują wyższy komfort użytkowania, łatwiejszy i szybszy montaż, oraz znacznie niższą cenę aniżeli odpowiednik stalowy. Firma Entrack  proponuje gąsienice gumowe do wielu modeli minikoparek. Jak zaznacza na swojej witrynie internetowej produkowane są w jednoetapowym procesie termicznym. Taka wulkanizacja gąsienicy powoduje, że produkt nie posiada szwów, dzięki czemu wykazuje znacznie większa wytrzymałość na rozciąganie i obciążenia. Aby wzmocnić konstrukcję gumowych gąsienic i zwiększyć odporność na przenoszenie znacznie większej siły wzdłużnej na gąsienicę stosuje się w etapie produkcji wzmocnienie stalowymi linkami. Taka gąsienica bez szwów oraz wzmocniona linkami może z powodzeniem brać udział w ciężkich robotach budowlanych.

gąsienica gumowa

Rodzaje gąsienic gumowych

Aby dobrać właściwą gąsienicę gumową do swojej maszyny trzeba kierować się przede wszystkim trzema kategoriami:

  • model maszyny i zalecenia producenta,
  • przeznaczenie maszyny i podłoże na którym będzie pracować,
  • szerokość i długość gąsienicy.

Model maszyny będzie zdecydowanie jasno i precyzyjnie informował o tym, jakie gąsienice mogą być używane. Tutaj będzie wyznaczał nam to jakich rozmiarów ma to być gąsienica. innej po prostu się nie założy. Dobrze założona gąsienica umożliwi maszynie poruszanie się po trudnym terenie i wykonywanie prac. Z kolei podłoże, do jakiego zostanie przydzielona minikoparka będzie wpływało na wybór gąsienicy gumowej pod kątem rodzaju i ilości ogniw. W przypadku pracy w trudnym terenie, jak kamienie, żwir, czy teren o wyboistej strukturze lepszym wyborem będzie założenie gąsienicy o mniejsze liczbie ogniw, ale o większych rozmiarach. Spowoduje to uzyskanie lepszej przyczepności do podłoża. Jeżeli zaś koparka poruszać się będzie po bardziej gładkim terenie jak ubita ziemia, można zastosować gąsienice z większą ilością ogniw. Szerokość i długość gąsienicy także będzie zdeterminowana przez rodzaj posiadanej maszyny. Po pierwsze będzie musiała odpowiadać warunkom technicznym maszyny, a po drugie efektem będzie powierzchnia styku gąsienicy z podłożem wpływając na bezpieczeństwo i komfort obsługi minikoparki czy innej maszyny budowlanej.

gąsienice do minikoparek

Zużycie gąsienic gumowych w sprzęcie budowlanym

Maszyny budowlane pracując w trudnych warunkach mogą ulegać awarii, zużyciu poszczególnych części, a ich przykładem są właśnie gąsienice. Działa na nie wiele sił powodujących osłabienie konstrukcji i zużycie:

  • siły napinające (naciąg),
  • ścieranie (zewnętrzna cześć bieżnika gąsienicy,
  • obciążenia (waga maszyny budowlanej).

Każda z tych sił powoduje zużycie, które po określonym czasie może wystąpić, w zależności od stopnia eksploatacji maszyny, oraz terenu w jakim pracuje. Po okresie gwarancyjnym wszelkie uszkodzenia wynikają głównie z przyczyn eksploatacyjnych aniżeli konstrukcyjnych. Wymiana gąsienic gumowych do minikoparek jest zatem zjawiskiem typowym dla maszyn o podwoziach gąsienicowych. Wymiana gąsienicy w tego typu maszynach jest stosunkowo łatwa i nie pochłania większej ilości czasu. Zastosowanie w produkcji gumy o większej wytrzymałości na ścieranie, oraz elastyczności umożliwi długą i bezproblemową eksploatacje.

Dominik Witek

Dominik zajmuje się kwestiami budowlanymi, nowoczesnym budownictwem, ekologicznymi źródłami ciepła i energii oraz rozwiązaniami dotyczącymi bezpieczeństwa obiektów budowlanych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *