Wentylatory promieniowe – czy tylko do wentylowania?

Wentylatory promieniowe – czy tylko do wentylowania?

Wentylator jak wskazuje na to jego nazwa służy do wentylowania, czyli przesyłania powietrza w określonym kierunku pod określoną siłą w zamkniętym układzie wentylacyjnym. Jednak urządzenia te mają zdecydowanie szersze zastosowania i służą, szczególnie w przemyśle do realizacji wielu procesów przemysłowych. Przyjrzyjmy się zatem bliżej, tym – jakby się wydawało – prostym urządzeniom o jasnym przeznaczeniu. 

Wentylatory promieniowe

Jest to rodzaj wentylatora, który wykorzystywany est głównie w zastosowaniach przemysłowych. jest to bardzo szeroka grupa urządzeń, których cechą wspólną jest to, że strumień przepływanego powietrza przez wentylator jest prostopadły do strumienia wlotu powietrza. Taka konstrukcja umożliwia osiągnięcie większej wydajności.

wentylator przemysłowy promieniowy

Napędzanie wentylatorów przemysłowych

Napęd wirnika wentylatora jest uzależniony od pracy silnika, który przekazuje moc wirnikowi za pomocą wału napędowego. Silniki stosowane przy wentylatorach są najczęściej elektryczne. Silnik może być wbudowany w obudowę wentylatora, lub może być z nim połączony w sposób pośredni. Urządzenia te posiadają konstrukcję, która umożliwia ich wbudowanie na stałe, najczęściej w ścianie lub suficie. Oczywiście stosuje się także przenośne wentylatory promieniowe, gdzie istnieje potrzeba doraźnego użycia w określonym celu. Promieniowe wentylatory mają większą wydajność od osiowych, i mogą przesyłać powietrzne nawet na odległość 100 metrów. Co istotne podlegają regulacji i możliwe est uzyskanie wielu różnych wariantów pracy wentylatora.

Kryteria podziału wentylatorów promieniowych

Istnieje bardzo dużo kryteriów podziału, według których grupuje się te urządzenia. Do przykłądowych można zaliczyć:

  • kryterium wytwarzanego ciśnienia,
  • kryterium ilości i budowy łopatek wirnika,
  • kryterium temperatury pracy,
  • kryterium środowiska pracy,
  • kryterium rodzaju czynnika,
  • kryterium ilości strumieni przepływu.
wentylator promieniowy
Wentylator promieniowy

Budowa wentylatora promieniowego

Z uwagi na mnogość rozwiązań konstrukcyjnych nie sposób jest opisać kompleksowo budowę wentylatora. Można skoncentrować się na konkretnym przykładzie, co nie znaczy, że inne urządzenie będzie działało na podobnej zasadzie. Jednak pewne elementy się powielają w każdym typie wentylatora, co można dokładniej opisać. W wentylatorach promieniowych powietrze zasysane jest osiowo. Konstrukcja wentylatora powoduje wyrzut powietrza pod kątem zazwyczaj 90 stopni, czyli linia wyrzutu powietrza leży prostopadle do osi wirnika wentylatora. Wirnik wentylatora posiada tarczę nośną wyposażoną w przymocowane do niej łopatki. W każdym wentylatorze w zależności od przeznaczenia spotykana jest inna liczba łopatek, może ich być kilka lub nawet kilkadziesiąt.

Zastosowanie wentylatorów promieniowych:

Typowym zastosowaniem tego typu wentylatorów jest transport czystego powietrza pod odpowiednim ciśnieniem m.in. w systemach wentylacji, urządzeniach chłodniczych i klimatyzacyjnych, suszarniach, ale również np. do układów palników gazowych. Z powodzeniem można je również wykorzystywać do odprowadzania zanieczyszczonego powietrza o różnej granulacji i koncentracji masowej (np. zanieczyszczeń pyłowych lub powstających podczas obróbki drewna). Wentylatory promieniowe służą też do transportu nieagresywnych i niewybuchowych gazów (np. gazu ziemnego czy biogazu). – źródło

Dominik Witek

Dominik zajmuje się kwestiami budowlanymi, nowoczesnym budownictwem, ekologicznymi źródłami ciepła i energii oraz rozwiązaniami dotyczącymi bezpieczeństwa obiektów budowlanych