Ciepło z podgrzewaczy solarnych

Jednym z ważniejszych elementów domowego systemu grzewczego opartego o wykorzystanie naturalnych i odnawialnych źródeł ogrzewania mieszkania będą ogrzewnice solarne. Systemy oparte na podgrzewaczach solarnych zwane również podgrzewaczami CWU są stosowane zarówno na skalę przemysłową w elektrowniach opartych na podgrzaniu wody do temperatury wrzenia i wykorzystanie jej do poruszania turbinami, jak również w przypadku wykorzystania w warunkach domowych.

Podgrzewacze solarne spotkać można najczęściej w samej łazience czy przydomowych kotłowniach, gdzie w naszych warunkach klimatycznych w zimie wspierają ogrzewanie wody użytkowej.

Wśród podgrzewaczy solarnych można rozdzielić kilka modeli w zależności od systemu w jakim one pracują:

  • Podgrzewacze solarne przepływowe – w tym systemie ciepła woda do wykorzystania w domu podgrzewana jest na bieżąco, najczęściej przy udziale gazowych podgrzewaczy domowych, lub podgrzewaczy elektrycznych. Sprawność współczesnych podgrzewaczy przepływowych gazowych wynosi 85% co sprawia, że bardzo ekonomiczna jest wymiana starych podgrzewaczy wody użytkowej na nowe modele.
  • Podgrzewacze solarne pojemnościowe – oparty na systemach z bojlerem do gromadzenia ciepłej wody i kumulacji ciepła we wnętrzu. System ogrzewania solarnego pojemnościowego składa się z bojlera podłączonego do sieci wodociągowej (z panującym w nim podwyższonym ciśnieniem 4 atmosfer). Dostarczanie ciepłej wody odbywa się za pomocą grzałki elektrycznej lub wymienników ciepła zainstalowanych w płaszczach pieców CO lub wymienniki ciepła z instalacji solarnej.

Zasobniki C.W.U. (ciepłej wody użytkowej) to zbiorniki kumulacyjne wody ogrzanej do wykorzystania w domu.

Podgrzewacze solarne – wykorzystanie naturalnej energii cieplnej

Współcześnie coraz popularniejsze jest wykorzystanie słońca i jego naturalnej energii do całorocznego podgrzewania wody do użytku domowego. Podgrzewacze wody użytkowej instalowane na dachach budynków pozwalają na uzyskanie temperatury sięgającej do 90 st. C w gorące letnie dni. W okresie letnim woda ciepła jest mniej potrzebna niż w sezonie zimowym. Wtedy również instalacje podgrzewaczy solarnych funkcjonują. Ich sprawność jest relatywnie niższa. Zależy ona w dużej mierze od jakości izolacji rur prowadzących glikol lub inny transporter ciepła do wymiennika, oraz od ilości słonecznych dni.

Ogrzewacze solarne – ciśnieniowe i bezciśnieniowe modele

Wśród podgrzewaczy solarnych, zwanych popularnie ogrzewaczem solarnym rozróżnić można 2 modele tych instalacji.

Ogrzewacze solarne bezciśnieniowe są instalacjami tańszymi, w ich wyposażeniu znajduje się pompka, która powinna być odporna na wysokie temperatury, oraz mieć regulator ciśnienia pozwalający na sterowanie instalacją solarną. Instalacja ta oparta jest o kolektory słoneczne oraz zbiornik ciepłej wody – jej znaczącą wadą jest podatność na awarie związane z pompką, jak również spora ilość kamienia gromadzącego się w zbiorniku C.W.U. Same kolektory i zbiorniki w tych instalacjach są również mniej trwałe i wymagają szybszej wymiany niż ogrzewacze ciśnieniowe.

Systemy oparte o ogrzewacze ciśnieniowe wodne – zdecydowanie bardziej polecane w naszym klimacie. Mając na uwadze ilość słonecznych dni pomiędzy listopadem oraz marcem ten typ ogrzewaczy solarnych jest bardziej efektowny.

Systemy tego typu nie posiadają pomp, jednocześnie umożliwiają montaż kolektorów solarnych na skośnych dachach. Ogrzewacze solarne wodne podłączane są bezpośrednio do źródła wody, która następnie trafia do zbiornika C.W.U.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *