Wentylacja w pomieszczeniach mieszkalnych

 

Pomimo bardzo dużej zdolności człowieka do przystosowania się do zmiennych warunków cieplnych oraz natlenienia i napowietrzenia pomieszczeń istnieje stan komfortu związanego z odpowiednimi parametrami powietrza w którym on przebywa.

Nie dotyczy to jedynie komfortu termicznego związanego z temperaturą powietrza w pomieszczeniu, temperaturą ścian oraz wilgotności względnej czy hałasie. Dodatkowymi czynnikami wpływającymi na komfort przebywania w danym pomieszczeniu są zapachy – wydzielane przez człowieka, artykuły żywnościowe, zwierzęta, kosmetyki. Zapachy i ich mieszanie się w pomieszczeniu mogą mieć znaczący wpływ na komfort przebywania w pomieszczeniach, a odpowiednia wentylacja pomieszczeń pozwala na zachowanie tych elementów w odpowiednim, uznawanym przez bywalców pomieszczenia za komfortowe stanie.

W budynkach mieszkalnych za wymianę powietrza pomiędzy zewnętrzną atmosferą oraz wewnętrzną w budynkach w dużej mierze odpowiadają okna. Nowoczesne konstrukcje pozwalają na wymianę powietrza w pomieszczeniu w tempie ok 0,2 wymiany na godzinę (czyli 20% objętości pomieszczenia). Wymiana, a więc wentylacja pomieszczeń jest niezwykle ważna nie tylko z punktu widzenia komfortu osób przebywających w budynku, ale ze względów higienicznych. W budynkach w sposób naturalny gromadzi się temperatura oraz wilgotność, które sprzyjają rozwijaniu się niebezpiecznych grzybów, pleśni.

W miejscach załamania ściany rozkład temperatury jest zdecydowanie mniejszy aniżeli w pozostałych strefach ściany i to właśnie tam panują odpowiednie warunki do rozwoju tych niechcianych narośli – gdy w pomieszczeniu panuje temperatura zbyt wysoka dla ich rozwodu (np. 17 stopni) to w załamaniach ściany jej wielkość spada do 12 stopni C.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *