Windy specjalnego użytku

Windy to super wygodne urządzenie, mające różną formę i różne zastosowanie, ale generalnie służące do jednego celu – transportowania ludzi lub towarów do górnych części budynków. Windy w budynkach to oczywiście te klasyczne windy w wieżowcach, które służą do tego, byśmy mogli wygodnie pojechać windą zamiast iść schodami tych kilka czy nawet kilkadziesiąt pięter w górę. Są również specjalne windy dla niepełnosprawnych, montowane w dwojaki sposób.

Windy w budynkach publicznych i mieszkalnych

Z pewnością niejednokrotnie spotykaliśmy się z windami dla niepełnosprawnych montowanymi w budynkach użyteczności publicznej. Są to windy przeznaczone do pokonywania niewielkich odległości – jednego lub dwóch pięter, które zdrowy człowiek mógłby pokonać po schodach. Zdarza się, że w blokach mieszkalnych buduje się windy dostosowane dla któregoś z niepełnosprawnych lokatorów, nawet gdy mieszka on na wysokim parterze i do pokonania ma tylko kilka schodów. W takiej sytuacji lepsze byłyby jednak instalacje wind schodowych. Nie jest to typowa winda „klatka”, jednak jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, by nie budować całego kosztownego dźwigu, a dostosować budynek na potrzeby osób na wózkach. Jest to po prostu platforma szerokości wózka inwalidzkiego, która po uruchomieniu pozwala wywindować pasażera na górę schodów. Takie rozwiązanie jest częsty wykorzystywane w przychodniach lub budynkach użyteczności publicznej, by zaadaptować je na potrzeby inwalidów. Ich budowa jest dużo tańsza niż klasycznych dźwigów, a użytkowanie równie wygodne i efektowne.

Windy dla niepełnosprawnych a dofinansowanie – obniżenie ceny

Dostosowanie istniejącej infrastruktury pod potrzeby osób niepełnosprawnych wpisuje się w statut PFRON – instytucji państwowej, która w Polsce zajmuje się dofinansowaniem zakupu drogich wind dla niepełnosprawnych oraz innych urządzeń wykorzystywanych zarówno w budownictwie ale też podczas rehabilitacji inwalidów czy osób leczonych. Dlatego urządzenia jak windy czy podnośniki często montowane są w ośrodkach rehabilitacji i uzdrowiskach, oraz w hotelach i pensjonatach znajdujących się w bliskiej odległości – ponieważ częstymi klientami wykupującymi pobyt są osoby z ograniczeniami ruchowymi.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *