Zawory elektromagnetyczne – sposób działania

Zawory elektromagnetyczne – sposób działania

W świecie zaworów, zawory elektromagnetyczne stanowią bardzo dużą grupę urządzeń, których celem jest sterowanie przepływem mediów ciekłych lub gazowych. Zawory takie różnię się między sobą sposobem działania, na co wpływ ma między innymi rozmiar tych zaworów, a sama metoda ich działania stanowi niezwykle ciekawy przykład wykorzystania cewki elektromagnetycznej do celów praktycznych.

Jak działa zawór z cewką elektromagnetyczną?

pipe-1821109_640W przeciwieństwie do swoich „braci” z rodziny zaworów, czyli zaworów pneumatycznych, zawory elektromagnetyczne odznaczają się zupełnie innym mechanizmem działania. Tak jak w zaworach pneumatycznych czynnikiem sterującym było powietrze lub inny gaz obojętny, tak tutaj mamy do czynienia z cewką elektromagnetyczną, której głównym zadaniem jest wytworzenie pola elektromagnetycznego, którego siła z kolei ma za zadanie przyciągnąć znajdujący się w zaworze rdzeń lub kotwicę. Elektromagnes taki działa w kierunku przeciwnym do sprężyny na której znajdują się wspomniany rdzeń lub kotwica. Dlaczego w ten sposób? Otóż po odłączeniu źródła prądu, wywołującego pole elektromagnetyczne taki element konstrukcji zaworu elektromagnetycznego, dzięki sprężynie, wraca do swojej pozycji wyjściowej. W ten sposób możliwe jest sterowanie takim zaworem.

Parametry zaworów elektromagnetycznych

refinery-2059775_640Opisując zawór elektromagnetyczny możemy go oznakować za pomocą kilku podstawowych parametrów. Należą do nich między innymi średnica nominalna, która wyrażana jest w milimetrach, rodzaj przyłącza, a także wielkość przepływu. Ten ostatni parametr podawany jest w metrach sześciennych na godzinę. Dodatkowo ważną sprawą w kontekście funkcjonowania zaworu elektromagnetycznego jest napięcie zasilania takiego zaworu oraz pobór mocy. Aby wiedzieć, w jaki sposób i gdzie móc wykorzystać dany zawór konieczna jest znajomość materiału z jakiego wykonany został korpus oraz uszczelnienia miękkie, zakres dopuszczalnych w zaworze ciśnień a także czas w jakim zawór może być zamknięty lub otwarty. Nie wolno zapominać również o dopuszczalnym w zaworze zakresie temperatur.

Rodzaje zaworów sterowanych siłą elektromagnetyczną

rotary-valves-429948_640Zawory elektromagnetyczne można dzielić na wiele różnych podgrup biorąc pod uwagę pewne określone czynniki. Najistotniejszym z podziałów jest podział takich zaworów na zawory bezpośredniego działania oraz zawory z serwosterowaniem lub też serwowspomaganiem. Pierwszy z nich działa w ten sposób, że bezpośrednio na wspomnianym wyżej rdzeniu magnetycznym znajduje się uszczelnienie gniazda zaworu. Zmiana położenia tego rdzenia sprawia, że zawór jest otwarty lub zamknięty. Określenie go zaworem bezpośredniego działania mówi nam, że siła, która działa na element sterujący przepływem w zaworze pochodzi bezpośrednio z pola magnetycznego, które jest wytwarzanie w zaworze poprzez cewkę elektromagnetyczna. Zwykle takie zawory mają krótki czas działania. Zawory elektromagnetyczne z serwowspomaganiem to zawory z większą średnicą gniazd zaworów. Wymagają one większej siły magnetycznej stąd też wykorzystują one różnicę ciśnień w zaworze po to by wywołać siłę otwierającą zawór i utrzymującą go w pozycji otwartej. W innym przypadku nie byłoby możliwości wprowadzić elementu sterującego takim zaworem w ruch. Zawory tego typu mają szeroki zakres ciśnień pracy. Zawory elektromagnetyczne można jeszcze podzielić ze względu na liczbę dróg działania i przeznaczenie. Wybierając zawory warto zwrócić też uwagę na jakość ich wykonania i wybierać dobrych producentów, np. firmę Te-Ha-Bud.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *