Co warto wiedzieć przed budową oranżerii?

Co warto wiedzieć przed budową oranżerii?

Ogród zimowy to bardzo atrakcyjne urozmaicenie dla nieruchomości. Możemy go wykorzystać na różne sposoby. Oranżeria może być pomieszczeniem mieszkalnym, miejscem do relaksu czy hodowli egzotycznych roślin.

Na co zwrócić uwagę?

Projektując ogród zimowy trzeba zaplanować i przemyśleć wiele aspektów. Najważniejszym z nich jest odpowiednia lokalizacja, odpowiednie umieszczenie konstrukcji i elementy wykończenia tj. oświetlenie, ogrzewanie czy wentylacja. Bardzo ważne jest również spełnienie wymogów formalnych, które są istotne z punktu widzenia prawa budowlanego. Zgodnie z nim, ogród zimowy do 35m2 wymaga jedynie zgłoszenia do odpowiedniego urzędu. Większe oranżerie, a także te które są związane z konstrukcją budynku potrzebują pozwolenia na budowę. Najczęściej wybieraną opcją jest projektowanie ogrodu na tym samym etapie co dom.

Lokalizacja oranżerii

Położenie ogrodu zimowego jest wbrew pozorom bardzo ważne. Najmniej korzystną lokalizacją jest północna strona świata. Panuje tam chłód i często brakuje światła. Takie warunki mogą więc negatywnie wpływać na hodowlę roślin. Usytuowanie po stronie południowej przynosi odwrotność. Całość mocno się nagrzewa, dlatego warto zadbać o chłodzenie i odpowiednią wentylację. Południowa strona ma jednak plusy – idealnie nadaje się do uprawy roślin egzotycznych. Najbardziej optymalnym położeniem będzie strona wschodnia lub zachodnia. Jest ona najbardziej korzystna dla roślin, a także jest optymalna i mniej dokuczliwa dla domowników.

Elementy konstrukcji oranżerii

Ogród zimowy powinien być umiejscowiony na betonowym fundamencie. Najwygodniej i najprościej jest go zaplanować już podczas budowy domu. Całość konstrukcji opiera się na profilach, na których montuje się hartowane szkło. Warto mieć na uwadze, że całość musi być odporna na działanie czynników atmosferycznych: wiatru, deszczu i zalegającego śniegu.

Jeżeli szukasz sprawdzonych rozwiązań oranżerii w Warszawie, zapoznaj się z ofertą: http://www.ogrodyzimowe-expert.pl/ogrody-zimowe-warszawa.

admin