Krótka charakterystyka zaworów kulowych

Krótka charakterystyka zaworów kulowych

We wszelkich instalacjach,w których przepływa jakieś medium istotny jest element zamykający oraz otwierający przepływ. Zawory kulowe należą do produktów, które mają bardzo szerokie zastosowanie w armaturach, które zajmują się sterowaniem przepływu mediów. Medium może być różne, między innymi może to być woda, gaz czy środek chemiczny.

Standardowe zawory kulowe

zaworyStandardowe zawory kulowe zbudowane są z następujących elementów:

  • korpus,
  • dławik, który umożliwia kompensację luzów,
  • kula, która jest chromowana,
  • powierzchnia wewnętrzna, która przystosowana jest do wody pitnej,
  • uszczelnienie trzpienia z PTFE.

Zawory kulowe świetnie sprawdzają się w środowiskach, w których maksymalna temperatura pracy wynosi około 100 stopni Celsjusza, a ciśnienie wynosi 16 bar.

Materiały

Elementy te są bardzo wytrzymałe, wszystko za sprawą materiałów, z których są wykonane. Między innymi korpus oraz sama kula wykonane są z mosiądzu, a dodatkowo, jak już zostało wspomniane, kula jest chromowana

Z kolei korpusy oraz nakrętki wykonane są z wyprasek, które są również obrabiane na obrabiarkach. Uszczelnienie zarówno trzpienia jak i kuli wykonane jest z PTFE.

zawór kulowyZalety

Niewątpliwymi zaletami zastosowania zaworów kulowych jest fakt, iż świetnie sprawdzają się nawet podczas pracy w bardzo trudnym środowisku. Oprócz tego, wykonane są z najlepszej jakości materiałów, a co za tym idzie – ich trwałość jest długa pomimo dużej eksploatacji tego wytworu. Dodatkowo, solidne wykonanie świadczy o tym, iż jest to towar z wysokiej półki.

Zastosowanie

Po pierwsze przed wyborem zaworu kulowego należy sprawdzić ile wynosi maksymalna temperatura pracy zaworu, ale również jego ciśnienia i czynnika roboczego. Dzięki odpowiedniej analizie kupimy odpowiedni element, w przeciwnym razie – kupimy element, który się nie sprawdzi, a co za tym idzie będą to pieniądze wyrzucone w błoto.

Co za tym idzie zawory kulowe sprawdzą się zarówno:

  • w branży chemicznej, np. podczas wytwarzania chemicznych związków,
  • w instalacjach wodno-kanalizacycjnych,
  • w szeroko pojętej branży spożywczej, gdzie również wykorzystywana jest woda,
  • ale także w branży przemysłowej.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *