Jak zabezpieczyć ładunek do transportu?

Jak zabezpieczyć ładunek do transportu?

Nieprawidłowo zabezpieczone ładunki mogą stanowić poważne zagrożenie dla innych kierowców na drogach. Dlatego też kierowcy którzy zostali wydelegowani do przewożenia ładunków powinni mieć odpowiednią wiedzę na temat tego jak prawidłowo zabezpieczyć ładunek.

Nauka bezpiecznego zabezpieczania ładunku to podstawowa umiejętność zawodowego kierowcy.  

Bezpieczeństwo podczas przewożenia ładunków 

Odpowiednie zabezpieczenie ładunku na płaskiej powierzchni jest niezwykle ważne, ponieważ nie ma ścian ani obudowy, które zapobiegają luzowaniu się ładunku. Mimo iż ciężarówki oraz  samochody dostawcze z naczepami mają zamkniętą przestrzeń do przechowywania ładunku, kierowcy powinni zabezpieczyć swój ładunek przy tym  upewnić się, że nie poluzuje się lub nie zostanie uszkodzony podczas transportu. Kierowca powinien więc upewnić się, czy ładunek jest odpowiednio zamocowany.

Pasy transportowe pomocne przy zabezpieczeniu załadunku

Jednym z podstawowych elementów zabezpieczających przewożony ładunek są pasy transportowe. Dlatego też dość istotne jest aby wcześniej zaplanować to jak zabezpieczyć załadunek. Zastanowić się ile pasów transportowych będzie koniecznych do stworzenia zabezpieczenia. Przy wyborze pasów należy uwzględnić ich długość i rozmiar. Ponieważ do wyboru mamy kilka rodzajów pasów. Pasy transportowe z napinaczem to te stosowane są najczęściej. Sposób ich montowania jest szybki i wygodny. 

Jeśli planujemy przewóz kruszyw lub innych materiałów sypkich dodatkowo musimy pomyśleć o plandece. Pasy transportowe z napinaczem nie zdadzą tutaj egzaminu. Konieczne będzie zastosowanie dodatkowych elementów zabezpieczających ładunek. 

Planując przewóz czy to dużych ładunków gabarytowych, czy też drobnych załadunku, kruszyw, zawsze musimy mieć na uwadze ich odpowiednie zabezpieczenie. W jednym przypadku sprawdzi się zastosowanie plandek w innym zaś pasy transportowe z napinaczem a w jeszcze innym pas zabezpieczający ładunek. Przykładowe akcesoria do zabezpieczenia załadunków na przyczepach i naczepach można znaleźć na tej stronie: https://www.na-haku.eu/category/zabezpieczenie-ladunku-pasy-napinacze-akcesoria 

admin