Koparki – niezbędna maszyna na każdej budowie
Koparka to specjalistyczna maszyna, która służy do wykonywania robót ziemnych takich jak między innymi: wykop pod szambo, kanalizację. Ma za zadanie oddzielać urobek i załadować go na różne składowiska. Producenci prześcigają się w dostarczaniu coraz to nowszych koparek. Jednak zanim zdecydujemy się na zakup nowej lub używanej, warto poznać rodzaje oraz budowę. Dlatego w dalszej części artykułu zajmiemy się powyżej wymienionymi tematami.
Budowa koparki
Każda koparka może się składać z różnych elementów. To wynika z jej typu i zastosowania. Jednak są takie elementy, które się powtarzają. Do nich możemy zaliczyć między innymi:
- podwozie
- łyżki do koparki,
- nadwozie na którym znajduje się silnik
- kabina operatora,
- urządzenie sterujące,
- silnik
Każdy element powyżej wymieniony może zostać uszkodzony przez niewłaściwe korzystanie oraz czynniki zewnętrzne, dlatego należy dbać o te urządzenia. Wiele koparek różni się od innych, dlatego warto zapoznać się z rodzajami występującymi na rynku. Więcej informacji na temat elementów do koparek można znaleźć pod linkiem:
Rodzaje koparek
- Jak już wcześniej zostało wspomniane koparki to nieodzowny element na wielu placach budowy, dróg czy działań przemysłowych. Pozwalają zaoszczędzić czas i siłę człowieka. Wśród popularnych rodzajów możemy wyróżnić między innymi:
- koparki przedsiębierne są stworzone, aby móc pracować na dnie wykopu,
- podsiębierne wykonują wykopy na budowie,
- chwytakowe są wykorzystywane wszędzie tam gdzie grunt jest mocno nawodniony,
- zbierakowe są wykorzystywane gdzie wykop wykonywany jest przez zbierak,
- minikoparki są wykorzystywane w trudno dostępnych miejscach.
Każda z wyżej wymienionej koparek potrzebuje wielu elementów, aby sprawnie działać. Jednym z nich jest łyżka do koparki wymieniona w wcześniejszej części artykułu.
Koparki nowe czy używane?
Sposób nabycia koparki uzależniony jest od naszego budżetu. Jeśli nas stać, warto zakupić nową. Z kolei wynajem koparki także się opłaca. Tym bardziej, jeśli nie prowadzimy firmy. Tym sposobem możemy wiele zaoszczędzić. Jeśli posiadamy firmę a nie mamy 100% wkładu własnego to świetną alternatywą jest leasing maszyn, którego udziela wiele banków. Warunki ustala się indywidualnie.