Montaż konstrukcji stalowych na budowie
Konstrukcje stalowe, zarówno niewielkie wiaty, jak i wielkogabarytowe budowle, to struktury bardzo często wykorzystywane w przemyśle, rolnictwie oraz sektorze prywatnym. Z uwagi na szybki montaż są tańsze w eksploatacji w porównaniu do alternatywnych konstrukcji betonowych. Aby jednak należycie spełniały swoją rolę, należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa przy ich montowaniu.
Zastosowanie konstrukcji stalowych
Za przykłady konstrukcji stalowych mogą nam posłużyć między innymi budynki rolnicze (stodoły, obory, wiaty stalowe), budynki użyteczności publicznej lub prywatnej, hangary lotniskowe, garaże, hale sportowe, a także domy jednorodzinne, których budowa oparta jest na technologii stalowego szkieletu. Budowle te są nie tylko trwałe i lekkie, ale również estetyczne i dostosowane do potrzeb klienta. Posiadają również doskonałą izolację termiczną dachu i ścian.
Zasady montowania konstrukcji stalowych
Od prawidłowego zamontowania stalowej konstrukcji zależy jej wytrzymałość oraz bezpieczeństwo w użytkowaniu. Niewłaściwie połączone ze sobą elementy mogą stanowić poważne zagrożenie dla osób korzystających z danej zabudowy jak również dla osób postronnych. Dlatego właściwy sposób montażu powinien zostać ustalony już na etapie projektu.
Dużą zaletą konstrukcji stalowych jest możliwość ich montowania bezpośrednio na terenie budowy. Jest to niezwykle wygodne i praktyczne, albowiem odchodzi problem transportu hali, co przy wielkogabarytowych przedsięwzięciach może być nie lada wyzwaniem. Taka budowa w większości jest całkowicie zmechanizowana. Ludzka siła robocza jest jedynie wspomaganiem dla dźwigów, maszyn i podnośników. Mimo to prace montażowe wiążą się z dużym zagrożeniem dla życia i zdrowia zatrudnionych osób. Dlatego niezwykle istotne jest doświadczenie pracowników. Powinni oni posiadać odpowiednie przeszkolenie techniczne, uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi oraz kurs BHP. Albowiem, tylko wykwalifikowana załoga jest w stanie zbudować każdego typu konstrukcje, nawet w trudno dostępnych miejscach. Nowoczesne technologie sprawiają, że montowanie konstrukcji ze stali jest możliwe w zasadzie na każdym terenie.
Na zakończenie budowy elementy składowe powinny być pokryte materiałem antykorozyjnym poprzez piaskowanie oraz nakładanie wielowarstwowych powłok ochronnych, co znacznie wydłuży jej eksploatację. Montaż stalowych konstrukcji na budowie to niezwykle ciężka i precyzyjna praca. Tylko solidnie wykonane szkielety będą stanowić bezpieczną i masywną podstawę pod budynki przemysłowe.