Wyposażenie przeciwpożarowe pomieszczeń – kontrola urządzeń gaśniczych

Wyposażenie przeciwpożarowe pomieszczeń – kontrola urządzeń gaśniczych

Obiekty budowlane w których występują zagrożenia pożarowe, w szczególności zagrożenia ludzi muszą być wyposażone w środki ochrony przeciwpożarowej. Środki gaśnicze – zarówno stałe instalacje przeciwpożarowe, jak też przenośne środki gaśnicze – powinny być cyklicznie sprawdzane pod względem sprawności. W zależności od rodzaju urządzenia i jego przeznaczenia kontrolą zajmują się Straże Pożarne lub inspektorzy UDT.

Konserwacja systemów przeciwpożarowych i cykliczne przeglądy – akty prawne

przegląd gaśnic do legalizacjiPodstawą prawną do zobligowania zarządców obiektów budowlanych do przeprowadzenia kontroli sprawności technicznej jest rozporządzenie MSWiA z roku 2010. Urządzenia gaśnicze zgodnie z rozporządzeniem powinny być poddawane kontroli sprawności oraz konserwacji zgodnej w Polskimi Normami, oraz instrukcjami producentów. Rozporządzenie nakazuje, aby konserwacja systemów ppoż dokonywana była nie rzadziej niż 1 raz w roku.

Jakie elementy systemów przeciwpożarowych podlegają kontroli

Urządzenia odpowiedzialne za bezpieczeństwo ppoż obiektów budowlanych są kontrolowane celem sprawdzenia ich sprawności i poprawnego funkcjonowania. Wśród kontrolowanych urządzeń znajdują się zwykle:

  • Gaśnice
  • Instalacje gaśnicze stałe i półstałe
  • Urządzenia wchodzące w skład systemów sygnalizacyjnych
  • Urządzenia oddymiające
  • Elementy odpowiedzialne za powstrzymanie rozprzestrzeniania się dymu w obiekcie – w tym okna oddymiające, drzwi przeciwpożarowe, systemy sterujące.
  • Hydranty wewnętrzne

Konserwacja gaśnic i hydrantów

Z uwagi na szczególny charakter aktywnych elementów układu przeciwpożarowego – czyli instalacji hydrantów wewnętrznych, zraszaczy, poszczególnych gaśnic te urządzenia ppoż poddawane są szczególnej kontroli, oraz nakazuje się ich odpowiednią konserwację. W przypadku hydrantów wewnętrznych sprawdza się możliwość podawania środku gaśniczego przez wymaganą prawnie długość czasu. Również same węże hydrantu poddaje się testom na wytrzymałość maksymalnego obciążenia ciśnieniowego co 5 lat.

Gaśnice poddaje się kontrolom minimum 1 raz w roku. Ważność ostatniego przeglądu określana jest przez producenta urządzenia gaśniczego. Z uwagi na różny charakter środków gaśniczych, jak też charakterystykę miejsca przechowywania gaśnicy i wpływu lokalnych warunków na możliwość obniżenia sprawności danej gaśnicy poszczególne modele posiadają inne daty ważności. Informacje te określane są w instrukcjach producenta gaśnicy. W modelach gaśnic śniegowych wymianę środka gaszącego można (jeżeli producent tak określi) dokonywać najrzadziej, czyli nawet co 10 lat. W przypadku pozostałych modeli gaśnic najczęściej konserwacji z wymianą środka gaśniczego dokonuje się co 5 lat.

Profesjonalna konserwacja systemów ppoż

Aby budynek mógł być przeznaczony do użytku i dopuszczony przez straż pożarną konieczne jest wykonanie cyklicznych konserwacji systemów ppoż oraz wyposażenia w środki gaśnicze. Podejmują się tego firmy zajmujące się systemami przeciwpożarowymi takie jak POL-POŻ.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *