Systemy oddymiania w budynkach

Systemy oddymiania w budynkach

W zależności od klasy budynku, możliwych do występowania w nich zagrożeń pożarowych dla ludzi oraz mienia jak też charakterystyki obiektu – prowadzonej w nim działalności – np. hotelowej wymagania względem koniecznych do zastosowania w budynku zabezpieczeń przeciwpożarowych będą się znacząco różnić.

W obiektach wysokościowych bezpieczeństwo ludzi jest priorytetem

Wiele budynków hotelowych mieści się w wysokich budynkach. Stosowane w nich zabezpieczenia przeciwpożarowe składają się na skomplikowane systemy bezpieczeństwa uwzględniające w swojej konstrukcji również układy odpowiedzialne za oddymianie pomieszczeń.

Podczas niekontrolowanych pożarów powstanie i rozprzestrzeniania się toksycznych spalin jest jednym z poważniejszych zagrożeń dla ludzi. Ogrom instalacji teletechnicznych, elektronicznych oraz sanitarnych wykonany jest z udziałem materiałów łatwopalnych, które po zajęciu się ogniem wydzielają toksyczne opary. W sytuacji zagrożenia pożarowego kluczowe dla bezpieczeństwa ludzi jest ich szybkie i sprawne ewakuowanie z budynku, co ułatwiają systemy oddymiania, oparte na układach wykrywania zadymienia, oraz oknach, klapach dymowych jak też mechanicznej wentylacji. Wyprowadzenie intensywnego i toksycznego dymu z dróg ewakuacyjnych jest kluczowe dla zapewnienia bezpiecznej akcji ewakuacyjnej. Od sprawności układów oddymiających w dużej mierze zależy bezpieczeństwo osób przebywających w budynkach – jak wskazują badania statystyczne, zdecydowana większość ofiar pożarów to osoby które zatruły się dymem w zagrożonym budynku.

budynek mieszkalny
Zabezpieczenia przeciwpożarowe obiektów mieszkalnych obejmują systemy oddymiania i alarmowania

Systemy oddymiania obiektów publicznych

Dla zapewnienia prawidłowej wentylacji w sytuacji zagrożenia budynki, w szczególności te, gdzie przebywa duża liczba osób postronnych, a więc obiekty publiczne, hotele, szpitale wyposaża się w zautomatyzowane systemy odprowadzania dymu z wnętrza. Układ taki składa się z zintegrowanych czujników dymu zamontowanych w regularnych odstępach pod sufitem pomieszczeń. Poszczególne czujki monitorują czy w powietrzu nie pojawia się zagęszczony dym, a w przypadku wykrycia wyzwalają alarm przeciwpożarowy, oraz przekazują informacje o wykrytym zadymieniu do centrali systemu oddymiania. Dalszym etapem jest uruchomienie przez system okien przeciwpożarowych, oraz innych elementów oddymiających (odpowiedzialnych za wentylację pożarową). To jakie elementy zabezpieczenia obiektu zostaną zamontowane zależy zwykle od projektantów systemu przeciwpożarowego budynku – dobrane są one biorąc pod uwagę klasę zagrożenia pożarowego, zagrożenie ludzi, powierzchnię pomieszczeń.

Na podstawowy układ systemu oddymiającego składają się klapy dymowe lub okna z siłownikami otwierane przez centralę systemu oddymiania, lub przez przycisk ręcznego wzbudzania oddymiania budynku. Dobór klap lub okien zależy od specyfiki budynku i jest dobierany dla każdego projektu budowlanego indywidualnie. System oddymiania może być okienny lub oparty o klapy montowane w dachu obiektu – zależy to w dużej mierze od rodzaju konstrukcji.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *