Dlaczego tak ważna jest prawidłowa wentylacja w domu?
Dom musi być dobrze wentylowany dla wygody jego mieszkańców. Dom o słabej wentylacji może zatrzymać wilgoć. Wilgoć może skraplać się, powodując problemy, podczas gdy niewłaściwe natężenie przepływu powietrza powoduje gromadzenie się zanieczyszczeń powietrza wewnątrz pomieszczeń chociażby z artykułów gospodarstwa domowego.
Może też powodować zimne, niewygodne temperatury wewnątrz pomieszczeń, a dobra wentylacja może pomóc w utrzymaniu komfortowej temperatury wewnątrz domu i świeżego, zdrowego domu. System wentylacji całego domu jest wygodniejszy niż tylko otwarcie okna lub poleganie na przeciągach, ponieważ pozwala kontrolować przepływ świeżego powietrza i nie stwarza zagrożenia dla bezpieczeństwa.
Wentylacja i szczelność
Wentylacja jest celową wymianą powietrza w domu z świeżym powietrzem z zewnątrz, na przykład otwartych okien, otworów wentylacyjnych lub wentylatorów wyciągowych. Ogólnie można kontrolować wentylację przez zamykanie okna lub włączenie lub wyłączenie wentylatora.
Szczelność w domu jest ściśle związana z wentylacją. Łatwość, z jaką powietrze jest wymieniane pomiędzy wnętrzem a zewnątrz domu poprzez elementy budynku nie może być łatwo zmienione. Szczelność domu zmniejsza się w wyniku nieprawidłowego montażu okien i drzwi, ponieważ umożliwiają one ciągnięcie nawet przy zamkniętych drzwiach. Szczeliny lub pęknięcia w ścianach lub podłodze mogą być obecne ze względu na wiek lub uszkodzenie lub z powodu złego uszczelnienia wokół rur lub kabli, które przechodzą przez ściany, a także wpływają na szczelność.
Standardowa wentylacja
W wielu domach niska szczelność zapewnia wentylację. Oznacza to, że znaczna część świeżego powietrza dociera do budynku, a przestarzałe powietrze wychodzi. Jednak sytuacja ta nie jest efektywna energetycznie, ponieważ większa wymiana powietrza jest potrzebna do dobrej wentylacji i ciepłe powietrze wychodzi z domu sprawia, że odczuwa się zimno. Jeszcze gorsza sytuacja, która może wystąpić w nowych budynkach, polega na tym, że w ogóle nie ma wymiany powietrza, ponieważ jakość powietrza wewnętrznego staje się bardzo słaba i może być szkodliwa dla zdrowia. Większość domów wykorzystuje wyloty wentylacyjne w oknach i wentylatorach wyciągowych w kuchni i łazienkach.
Wentylacja pasywna
Otwarcie okna jest formą pasywnej wentylacji i działa najlepiej, jeśli otwierasz dwa okna po przeciwnych stronach domu, na tej samej podłodze lub na górnych i dolnych podłogach, umożliwiając swobodne poruszanie się między nimi.
Istnieją dwa typy pasywnych systemów wentylacyjnych: wentylacja grawitacyjna, napędzana wyporem gorącego powietrza i przeciągi, która opiera się na ruchu wiatru poza domem. Wentylacja pionowa (grawitacyjna) może być wzmocniona kominem słonecznym, który generuje kolumnę podnoszącego ciepłego powietrza, wyciągając powietrze z reszty domu.
Mechaniczna wentylacja
Ten rodzaj wentylacji jest napędzany mechanicznie przez silniki i wentylatory. Najprostszą formą wentylacji mechanicznej jest użycie wentylatorów wyciągowych połączonych z otworami wentylacyjnymi w oknach. Powietrze jest wydzielane z pomieszczeń, w których wytwarzana jest wilgoć, łazienki i kuchnie. Świeże powietrze jest wciągane do domu przez otwory wentylacyjne.
Istnieją również scentralizowane systemy wentylacji mechanicznej, z których niektóre posiadają odzysk ciepła. Ponieważ ciepłe powietrze jest wydzielane z domu, przepływa przez chłodzące powietrze nadające i nagrzewa go, zmniejszając straty ciepła. Może to być kluczowym krokiem w kierunku przycinania budżetu energetycznego. Szukając wydajnego i niemal bezobsługowego wentylatora mechanicznego, warto zainteresować się wentylatorami marki ebm papst. Polsce jednym z dystrybutorów wentylatorów ebm papst jest firma Luftberg (oferta dostępna na stronie: www.wentylatory-online.pl)