Montaż przeciwpożarowych instalacji – drzwi, okien, systemów alarmowych w budynkach

Montaż przeciwpożarowych instalacji – drzwi, okien, systemów alarmowych w budynkach

Współczesne budownictwo wymaga od projektantów szczególnego podejścia do kwestii bezpieczeństwa osób i mienia przebywających w obiekcie.

Dotyczy to w szczególności zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpożarowego obiektów budowlanych w których przebywają ludzie. Wystąpienie pożaru w budynku naszpikowanego zwykle łatwopalnymi materiałami wykończeniowymi, oraz meblami, sprzętem elektronicznym, instalacjami ze sztucznych materiałów łatwopalnych, jest szczególnie niebezpiecznym zjawiskiem.

Dzięki systematycznemu wprowadzaniu nowych przepisów regulujących konieczność stosowania odpowiednich elementów zabezpieczających budynek przed rozprzestrzenianiem się pożaru poziom bezpieczeństwa ppoż w cywilizowanych krajach rośnie z roku na rok. Przekłada się to na znikomą ilość dużych pożarów budynków, które mogą zagrażać ludziom.

Instalacja ppoż zabezpieczeń w budynku

strażak akcje gaśniczaRozwój branży zajmującej się bezpieczeństwem przeciwpożarowym doprowadził do zwiększenia bezpieczeństwa obiektów budowlanych na wypadek pożaru. Specjalistyczne firmy monterskie takie jak POL-POŻ, bazując na wiedzy i doświadczeniu projektują i wdrażają instalacje ppoż w obiektach – w zależności od ich klasy zagrożenia pożarowego i zagrożenia ludzi dobierane są odpowiednie środki mające na celu zabezpieczenie przed skutkami pożaru.

Dzięki temu zamontowane instalacje przeciwpożarowe, mogą skutecznie wykrywać zagrożenie, ostrzegać osoby przebywające w rejonie zagrożenia, oraz odpowiednie służby ratunkowe i gaśnicze. Dobrze opracowany układ współpracujących ze sobą czujek, system oddymiania, centrala alarmowa oraz prawidłowo rozmieszczone środki ratunkowe, gaśnicze i oznaczenia dróg ewakuacyjnych pozwalają na zapewnienie bezpieczeństwa w budynku.

Montaż ppoż – od projektu po realizację przez specjalistyczne firmy

Montażem ppoż zajmują się specjalistyczne firmy zatrudniające inżynierów budownictwa, elektryków oraz specjalistów z zakresu instalacji elektronicznych systemów dozoru obiektów. We współczesnych obiektach elementy składające się na aktywny system bezpieczeństwa przeciwpożarowego maskowane są w taki sposób, aby były niezauważalne na pierwszy rzut oka i nie zaburzały aranżacji przestrzeni pomieszczeń w budynkach (np. urzędach czy biurach, obiektach handlowych). Zamontowany układ ppoż powinien pracować przez całą dobę, bez względu na sprawność sieci zasilającej. Z tego powodu nowoczesne centrale wyposażane są w 2 niezależnie pobory prądu i zasilanie awaryjne z akumulatorów. To szczególnie ważne, bo instalacja ppoż musi być sprawna również w przypadku, kiedy ogień zaprószy się np. od zwarcia sieci elektrycznej która zostanie samoczynnie odcięta.

Na poziom bezpieczeństwa w budynku wpływ mają również tzw. bierne zabezpieczenia. Są to elementy stałe, będące częścią wyposażenia obiektu. Montaż drzwi przeciwpożarowych oraz okien oddymiających zamiast klasycznej stolarki okiennej, wprowadzenie w kanały przepustów instalacji elektrycznej, sanitarnej i teletechnicznej odpowiednich przegród powstrzymujących rozprzestrzenianie się ognia wchodzi w skład biernego zabezpieczenia budynku, które montuje się równolegle do prac wykończeniowych obiektu. Ich występowanie jest również zależne od zagrożenia budynku, co inżynierowie procujący dla firm świadczących usługi montażu przeciwpożarowych zabezpieczeń uwzględniają w planach przygotowanych dla inwestorów budowlanych.

Jakie części składowe systemu pożarniczego znajdziemy w budynkach?

  • Czujniki zadymienia montowane w sufitach
  • Okna z zamontowanymi siłownikami, otwierane automatycznie
  • Przyciski wzbudzające system oddymiania
  • Centralki kontrolujące pracę systemu, oraz uruchamiające alarm w przypadku zagrożenia
  • Elementy czynnego zabezpieczenia – oznaczenia dróg ewakuacyjnych, instrukcje, odpowiednie gaśnice i hydranty wewnętrzne w budynkach.

Podsumowanie

Mimo bardzo drobiazgowych kontroli zabezpieczeń przeciwpożarowych w budynkach zdarzają się, również w Polsce incydenty. W ostatnich latach przynajmniej 2 pożary nabrały bardzo dużych rozmiarów. W obu przypadkach ogromny pożar zajął obiekty magazynowo-przemysłowe doszczętni niszcząc materiały (produkty) i sprzęt znajdujący się wewnątrz. Stalowe konstrukcje są bardzo popularnymi, lekkimi i stosunkowo tanimi w realizacji obiektami. Wymagają jednak szczególnego podejścia ze strony projektantów układów przeciwpożarowych, oraz bezkompromisowego podejścia do zabezpieczeń ogniochronnych i związanych z tym kosztów. Stalowe konstrukcje w których wystąpi pożar zachowują się bowiem jak piec, w którym wciąż rosnąca temperatura, dostęp do palnego materiału i tlenu doprowadza do stopienia się kluczowych dla stabilności konstrukcji stalowej elementów łączących.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *