Obróbka ścierna – rodzaje, urządzenia, materiały
Obróbka ścierna jest stosowana w wielu sytuacjach i trudno bez niej wyobrazić sobie wiele prac. Formalnie rzecz biorąc należy ona do kategorii obróbki skrawaniem. Z uwagi na bardzo małą głębokość skrawania jest ona idealnym rozwiązaniem wtedy, gdy dążymy do jak najmniejszych strat materiałowych. W zakres obróbki ściernej wchodzi wiele technik, które wymagają użycia różnych urządzeń i materiałów. Zapoznajmy się bliżej z tym tematem!
Rodzaje obróbki ściernej
Obróbkę ścierną można bardzo dokładnie sklasyfikować. Podstawowym podziałem, jaki się stosuje jest ten uwzględniający rodzaj używanego narzędzia. W ten sposób wyróżnia się obróbkę narzędziami ściernymi oraz obróbkę luźnym ścierniwem. W ramach tych dwóch kategorii można dodatkowo dzielić obróbkę ścierną dalej.
I tak, jeśli chodzi o obróbkę narzędziami ściernymi, to w jej zakresie można wyróżnić:
- dogładzanie: oscylacyjne i osełkowe
- szlifowanie: taśmowe i ściernicą
- gładzenie (honowanie)
Z kolei jeżeli mówimy o obróbce luźnym ścierniwem, to możemy wskazywać na:
- docieranie: wirowe, bębnowe, docierakami
- obróbkę udarowo-ścierną
- obróbkę strumieniowo-ścierną
- polerowanie ścierne
Jakie urządzenia i materiały wykorzystuje się w obróbce ściernej?
W obróbce ściernej bierze udział wiele różnych urządzeń i materiałów. Wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj obróbki się zdecydujemy. Jeśli chodzi o same urządzenia, to do ich grona należy zaliczyć takie sprzęty jak śrutownica, oczyszczarka, piaskarka czy szlifierka. Narzędzia te mają nieco różne zasady działania, dają też nieco zróżnicowane efekty, dlatego w każdym przypadku możemy sięgać po coś innego.
Co zaś mamy na myśli, kiedy mówimy o materiałach wykorzystywanych w obróbce ściernej? Chodzi nam o samo narzędzie skrawające. W przypadku urządzeń wykorzystujących luźne ścierniwo, może to być np. piasek czy żużel. W obróbce narzędziami ściernymi sięga się zaś natomiast po osełkę, pastę ścierną itp.
Z uwagi na dużą różnorodność, zarówno maszyn, jak i materiałów wykorzystywanych w obróbce ściernej, ma ona bardzo duże możliwości, co z kolei sprawia, że zainteresowanie nią nie tylko nie maleje, ale wręcz rośnie. Wciąż pozostaje bowiem niezastąpionym sposobem obrabiania wielu materiałów.