Poznaj nowoczesne rozwiązania budowlane

Obróbka ścierna – rodzaje, urządzenia, materiały

Obróbka ścierna jest stosowana w wielu sytuacjach i trudno bez niej wyobrazić sobie wiele prac. Formalnie rzecz biorąc należy ona do kategorii obróbki skrawaniem. Z uwagi na bardzo małą głębokość skrawania jest ona idealnym rozwiązaniem wtedy, gdy dążymy do jak najmniejszych strat materiałowych. W zakres obróbki ściernej wchodzi wiele technik, które wymagają użycia różnych urządzeń i materiałów. Zapoznajmy się bliżej z tym tematem!

Rodzaje obróbki ściernej

tube-bender-2819137_640Obróbkę ścierną można bardzo dokładnie sklasyfikować. Podstawowym podziałem, jaki się stosuje jest ten uwzględniający rodzaj używanego narzędzia. W ten sposób wyróżnia się obróbkę narzędziami ściernymi oraz obróbkę luźnym ścierniwem. W ramach tych dwóch kategorii można dodatkowo dzielić obróbkę ścierną dalej.

I tak, jeśli chodzi o obróbkę narzędziami ściernymi, to w jej zakresie można wyróżnić:

Z kolei jeżeli mówimy o obróbce luźnym ścierniwem, to możemy wskazywać na:

  • docieranie: wirowe, bębnowe, docierakami
  • obróbkę udarowo-ścierną
  • obróbkę strumieniowo-ścierną
  • polerowanie ścierne

Jakie urządzenia i materiały wykorzystuje się w obróbce ściernej?

laser-2819141_640W obróbce ściernej bierze udział wiele różnych urządzeń i materiałów. Wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj obróbki się zdecydujemy. Jeśli chodzi o same urządzenia, to do ich grona należy zaliczyć takie sprzęty jak śrutownica, oczyszczarka, piaskarka czy szlifierka. Narzędzia te mają nieco różne zasady działania, dają też nieco zróżnicowane efekty, dlatego w każdym przypadku możemy sięgać po coś innego.

Co zaś mamy na myśli, kiedy mówimy o materiałach wykorzystywanych w obróbce ściernej? Chodzi nam o samo narzędzie skrawające. W przypadku urządzeń wykorzystujących luźne ścierniwo, może to być np. piasek czy żużel. W obróbce narzędziami ściernymi sięga się zaś natomiast po osełkę, pastę ścierną itp.

Z uwagi na dużą różnorodność, zarówno maszyn, jak i materiałów wykorzystywanych w obróbce ściernej, ma ona bardzo duże możliwości, co z kolei sprawia, że zainteresowanie nią nie tylko nie maleje, ale wręcz rośnie. Wciąż pozostaje bowiem niezastąpionym sposobem obrabiania wielu materiałów.

Podobne artykuły

Systemy oddymiania w budy... TweetW zależności od klasy budynku, możliwych do występowania w nich zagrożeń pożarowych dla ludzi oraz mienia jak też charakterystyki obiektu – prowadzonej w nim działalności – np.
Łańcuchy zębate –... TweetŁańcuchy zębate są wykorzystywane w wielu gałęziach polskiego przemysłu. Aby dobrze służyły w mechanizmach, gdzie są wykorzystywane, muszą być wykonane z dobrych gatunkowo materiałów.  Łańcuchy zębate –
W jakie części do prasy... TweetPrasa kostkująca wykonuje szereg ważnych prac na polu. Aby sprawnie służyła, należy o nią odpowiednio dbać. Jednym z kluczowych elementów jest zaopatrzenie się w dobre, oryginalne części.
Konstrukcje budowlane z G... TweetCzym jest GRP? Pod pojęciem materiału GRP rozumiemy tworzywo sztuczne, które powstało z połączenia włókien szklanych z termoutwardzalną żywicą poliestrową. Połączenie to tworzy spójne, bardzo odporne na wiele
Odżelazianie wody TweetDobór stacji, która ma służyć do odżelaziania wody i odmanganiania zaczyna się od dobrze dobranej technologii. Najpierw zaczyna się w studni od pompy poprzez urządzenia technologiczne, a
Montaż klimatyzacji, czy... TweetDecyzja o montażu klimatyzacji dla wielu osób jest niemalże spełnieniem marzeń. Lata są coraz cieplejsze, a mieszkanie na najwyższym piętrze wcale tego nie ułatwia – właśnie wtedy
Sprzęt budowlany na budo... TweetBudowa domu jednorodzinnego to nie lada inwestycja. Wymaga dużego nakładu finansowego. Jednak włożone trudy nie idą na marne.
Najczęściej wybierane m... TweetRzeszów to jedno z tych miast, które może pochwalić się duży rozwojem gospodarczym, bez wątpienia jest jednym z prężnie rozwijających się miast w Polsce. Z racji tego,
Koła łańcuchowe zębat... Tweet Koła łańcuchowe zębate powinna charakteryzować wysoka jakość wykonania. Tylko wtedy będą dobrze spełniać swoje zadanie. Jeśli będą solidnie wykonane, długo posłużą w mechanizmach, gdzie zostały zastosowane.  
Jak zakotwiczyć garaż b... TweetKotwiczenie garażu blaszanego to proces polegający na przytwierdzeniu go do fundamentu i efektywnym zabezpieczeniu przed porwaniem przez wiatr w przypadku jego silnych podmuchów. Jak zakotwiczyć garaż blaszany?