Obuwie ochronne – jak dopasować do rodzaju pracy?

Obuwie ochronne – jak dopasować do rodzaju pracy?

Wybierając obuwie ochronne, należy wziąć pod uwagę całe mnóstwo kryteriów, nie tylko tych, które związane są z estetyką czy komfortem. Przede wszystkim te kryteria, które mają związek z bezpieczeństwem i stopniem ochrony.

Obuwie bezpieczne ma różne właściwości, dlatego należy je zawsze dobierać przez pryzmat wykonywanej pracy. Buty ochronne to ten rodzaj obuwia, który ma za zadanie ochronę stóp pracownika. Dlatego przed zakupem powinniśmy sprawdzić czy obuwie, które wybieramy spełnia normy bezpieczeństwa związane z charakterem wykonywanej pracy. W przypadku obuwia ochronnego norma EN ISO 20345 określ różne kryteria w zależności od potrzebnej ochrony. Najważniejsze to aby nie pomylić obuwia roboczego z obuwiem bezpiecznym.

Obuwie bezpieczne – jakie musi spełniać wymagania?

Specjalistyczne obuwie bezpieczne powinno spełniać określone normy bezpieczeństwa wszędzie tam, gdzie pracownik narażony jest na czynniki szkodliwe. Obuwie ochronne może zapewniać ochronę przed: czynnikami termicznymi, prądem elektrycznym (obuwie ESD) czynnikami mechanicznymi, biologicznymi. Stopień ochrony w dużej mierze zależy od materiału z jakiego wykonane jest obuwie. Mamy więc wybór możemy zdecydować się na zakup obuwia ze wzmocnioną podeszwą albo takiego, które będzie zapewniać dodatkową ochronę śródstopia.

Obowiązek zapewnienia pracownikom obuwia

W myśl kodeksu pracy, pracodawca musi zapewnić pracownikom obuwie jeżeli jego własne uległo zniszczeniu lub zabrudzeniu. Jak również w sytuacji w której pracownicy będą zmuszeni do pracy w trudnych warunkach (w obszarach wysokiego ryzyka). Inspekcja pracy ma prawo ukarać pracodawcę, jeśli ten nie zapewni każdemu pracownikowi odpowiedniego obuwia ochronnego.

Certyfikowane obuwie bezpieczne

Buty ochronne należą do środków ochrony indywidualnej, z tego też względu należy je wybierać uwzględniając pewne kryteria. Wziąć pod uwagę materiał, rodzaj podeszwy ale także sprawdzić czy obuwie posiada odpowiednie certyfikaty. Dopiero wtedy będziemy mieć pewność, że obuwie które kupujemy faktycznie będzie wykazało funkcje ochronne. PPO to jeden z producentów obuwia, który oferuje obuwie w pełni certyfikowane. Przykładowe modele obuwia ochronnego dostępne na stronie sklepu www.ppo.pl

admin