Pianka termoizolacyjna – najważniejsze informacje

Pianka termoizolacyjna – najważniejsze informacje

Pianka termoizolacyjna, czyli pianka poliuretanowa (w skrócie PUR) oraz wszelkie jej wyroby powstają z żywicy poliestrowej, która ma właśnie formę piany. Tego rodzaju produkt ma wiele zalet, jedną z najważniejszych z nich są oczywiście właściwości termoizolacyjne, a ponadto doskonała wytrzymałość mechaniczna i izolacja akustyczna. Właśnie dzięki takim zaletom, pianka termoizolacyjna jest stosowana w przemyśle budowlanym. 

Cechy pianki PUR

Izolacja pianką PUR to nic innego, jak spieniony poliuretan, który może występować w postaci pianek, płyt bądź otulin. Stosuje się ją w przypadku różnych instalacji. Z postaci poliuretanu powstają otuliny termoizolacyjne, ale prócz tego również tapety, maty albo i specjalne taśmy. Tego typu pianka termoizolacyjna to bardzo dobry materiał, który wykorzystuje się do wykonywania bądź naprawiania izolacji cieplnej. Materiał ten stosuje się również do klejenia różnych elementów czy murowania ścian.

Rodzaje i zastosowanie pianki termoizolacyjnej

Wśród pianek PUR możemy wyróżnić: zwykłe, zimowe, dwuskładnikowe, niskorozprężone, ekologiczne, o zwiększonej wydajności, o podwyższonej odporności ogniowej. Płyty z takiej pianki stosuje się głównie do izolacji zewnętrznych ścian, podłóg, tarasów, balkonów czy dachów. Najczęściej mają one od 120 do nawet ponad 200 cm długości oraz 50-100 cm szerokości. Łączy się je ze sobą za pomocą zakładek oraz na wpust i pióro. Otulina tego typu doskonale sprawdza się do ochrony rur różnych instalacji, ale nie tylko. Jednak najczęściej stosowanymi wyrobami tego rodzaju są pianki termoizolacyjne. Stosuje się je do uszczelniania okien i drzwi z plastiku, drewna, a nawet metalu. Pianki PUR wypełniają również ubytki i szczeliny z różnych materiałów, nawet styropianu, a także do uszczelniania wanien i brodzików stalowych czy akrylowych oraz przewodów i rur instalacyjnych. Więcej na temat niezawodnych pianek termoizolacyjnych można dowiedzieć się na stronie: https://www.prodartech.pl/pianka-poliuretanowa/.

admin