Projektowanie kuchni w procesie budowlanym – główne problemy
Zaprojektowanie dobrej i funkcjonalnej kuchni podczas procesu wykończeniowego w domu jest zadaniem, które wymaga gruntownego rozplanowania wielu prac. Podejść do tematu trzeba kompleksowo i jeszcze przed rozmieszczeniem instalacji hydraulicznych, kanalizacyjnych i elektrycznych wymagane będzie dokładne i szczegółowe zaplanowanie układu mebli, co jest szczególnie trudne, gdyż na tym etapie najczęściej jeszcze nie posiadamy ani projektu nowej kuchni, ani wizji jak nasza kuchnia ma wyglądać. Dlatego, na etapie inwestycyjnym, który jeszcze nie zakończył etapu rozmieszczenia wszelkich instalacji mediów, warto przeprowadzić etap projektowy nowej kuchni, aby potem móc dokładnie określić rozmieszczenie przyłączy. Zestawione zostały w niniejszej publikacji główne problemy, które wymagają przemyślenia i wczesnego zaplanowania, aby efekt finalny był zadowalający i pokrywał się z oczekiwaniami inwestora.
Projekt kuchni na wymiar przebiega razem z lokalizacją przyłączy
Umieszczenie w kuchni przyłączy kanalizacyjnych, hydraulicznych i elektrycznych przed powstaniem projektu okazuje się najczęściej problematycznym rozwiązaniem, gdyż na etapie projektowym wymagane jest dokonanie kolejnych prac remontowych polegających na zmianie ich lokalizacji, co prowadzi także do podniesienia kosztów inwestycji. Na etapie projektowania kuchni określa się (w zależności od wymagań) drogę przebiegu przewodów gazowych, miejsc zlokalizowania odpływów kanalizacyjnych pod zmywarkę i zlewozmywak. Do tego przyłączy wody ciepłej i zimnej pod zlewozmywak. Następnie określa się umiejscowienie gniazd elektrycznych, dwufazowych i trójfazowego, jeśli będzie wykorzystywana płyta indukcyjna. Już na tym etapie musimy wiedzieć gdzie umiejscowimy kuchnię, kuchenkę mikrofalową, zlewozmywak, lodówkę i ewentualnie gdzie postawione zostaną sprzęty AGD, jak ekspres do kawy i inne urządzenia kuchenne.
Zapewnienie ergonomii i wysokiej użyteczności
Codzienne korzystanie z kuchni powoduje, że z czasem wykonujemy automatycznie te same, rutynowe czynności. Jeżeli kuchnia nie zapewnia wykonywanie tych czynności w sposób wygodny, a jakiś element przeszkadza temu, kuchnia staje się mniej użyteczne i mało ergonomiczna. Praca w kuchni zabiera więcej czasu i staje się mniej przyjemna. Określenie projektantowi nowej kuchni swoich przyzwyczajeń będzie pomocne w zaprojektowaniu funkcjonalnej kuchni. Jeżeli czynności wykonywane w sposób rutynowy będą przebiegać bez żadnych zakłóceń, możemy nazwać taką kuchnię ergonomiczną i użyteczną. Na przestrzeni wielu następnych lat będzie to stanowić niesamowicie istotny aspekt naszej kuchni, który definitywnie pozwoli ją ocenić pod kątem funkcjonalnym. Projektant na podstawie wywiadu z klientem jak i własnego doświadczenia zaproponuje rozwiązanie umiejscowienia sprzętów i urządzeń kuchennych w taki sposób, aby jak najbardziej dopasowany był do przyzwyczajeń zleceniodawcy.
Wybór formy kuchni i rozwiązań technologicznych
Istnieje wiele rodzajów kuchni. Inaczej podchodzi się do zaprojektowania kuchni w odrębnym pomieszczeniu, a inaczej do kuchni otwartych. Zdecydować się można na kuchnię w formie aneksu, kuchnię z wyspą, kuchnię z ladą kuchenną. Wiele możliwości często powodują problemy z wyborem tego najbardziej odpowiedniego rozwiązania. Dlatego pomocne w podjęciu decyzji są odpowiedzi na podstawowe pytania, które pozwolą ukierunkować zleceniodawcę na to właściwe rozwiązanie:
- ile najwięcej osób na raz może korzystać z kuchni?
- dla ilu osób ogólnie kuchnia będzie przeznaczona?
- czy posiłki będą spożywane w kuchni / jadalni?
- czy w kuchni będą przygotowywane posiłki?
- ile potrzeba miejsca na przechowywanie naczyń i żywności?
- jak przebiega zmywanie naczyń?
- jak wygląda segregacja odpadów?
- ile sprzętów małego AGD będzie wykorzystywanych i jakie?
- jak dużej potrzebujemy powierzchni blatu kuchennego?
- ile wolnej przestrzeni potrzebujemy w kuchni?
Takie podstawowe pytania pozwolą na wyeliminowanie pomysłów nie odpowiadających potrzebom i skupieniu się na rozwiązaniach dopasowanych. Wyłonić można wówczas 2-3 możliwości, które ostatecznie będą stanowić dla inwestora punkt odniesienia i ostatecznie właściwy wybór. Dobrze zaplanowana inwestycja pozwoli cieszyć się w pełni funkcjonalnym pomieszczeniem kuchennym.