Stosowanie klap dymowych w budynkach publicznych

Stosowanie klap dymowych w budynkach publicznych

Aspekty prawno-budowlane związane z odpowiednim przygotowaniem obiektów mieszkalnych, oraz publicznych pod stałe korzystanie z nich większych grup ludzi wiąże się z zapewnieniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa pożarowego obiektu.

Stosowana wentylacja pożarowa pozwala na sprawną ewakuacje

Najważniejszym zadaniem systemu oddymiania obiektu jest zapewnienie szybkiej i bezpiecznej ewakuacji ludzi w przypadku wykrycia niebezpieczeństwa pożarowego. Zwykle wiąże się z tym występowanie gęstego dymu który powstaje przy spalaniu się tworzyw sztucznych – kabli, elementów lakierowanych, sprzętu elektronicznego. Zadymienie pomieszczeń może w bardzo szybkim tempie utrudnić lub uniemożliwić opuszczenie budynku zagrożonego płomieniami.

Z badań publikowanych przez centra pożarnicze wynika, że zdecydowana większość ofiar śmiertelnych w pożarach budynków publicznych, fabrycznych, często też mieszkalnych wynika z zaczadzenia trującymi spalinami wytwarzanymi w czasie pożaru.

Bezpieczeństwo pożarowe – zastosowanie klap dymowych

Aby umożliwić sprawne opuszczenie pomieszczeń budynku montuje się w nich odpowiednie elementy systemów oddymiających. W skład takiego układu wchodzą:

  1. Centrala kontrolująca pracę systemu oddymiania
  2. Czujki dymu
  3. Przyciski oddymiania montowane w strategicznych miejscach budynku

hala stalowa dachKlapy dymowe z siłownikami

Często klapy dymowe pozwalają na zapewnienie odpowiedniego poziomu wentylacji i dostarczają odpowiednią ilość powietrza zdatnego do oddychania, na czas ewakuacji. Stosowanie klap dymowych w dachach hal magazynowych i przemysłowych, oraz na klatkach schodowych w wysokich budynkach (najczęściej na ostatnich kondygnacjach) zapewnia możliwość odprowadzenia ciepła i spalin z pożaru, jednocześnie wywołany przeciąg dostarcza świeże powietrze z zewnątrz.

Instalacja oddymiania w budynku

Ustawa prawo budowlane oraz ustawa o ochronie przeciwpożarowej nakładają na instalatorów konieczność przygotowania całej instalacji w sposób który umożliwi prawidłową ewakuację osób z budynku, oraz przeprowadzenie działań ratowniczych i gaśniczych. Systemy oddymiające i przeciwpożarowe muszą przede wszystkim zapewnić:

  1. odpowiednią nośność ogniową konstrukcji budynku przez określony czas
  2. ograniczenie rozprzestrzeniania się ognia wewnątrz obiektu

Klapy dymowe montowane bardzo często w konstrukcjach stalowych hal magazynowych i produkcyjnych dobierane są często biorąc pod uwagę ich wydajność, szybkość działania, oraz możliwie maksymalny przepływ spalin pożarowych na zewnątrz obiektu. W przypadku konstrukcji stalowych gromadzenie się ciepła z dymu pożarowego będzie krytycznie źle wpływać na nośność konstrukcji obiektu budowlanego, który bez sprawnych klap dymowych, oraz szybko podjętej akcji ratowniczo-gaśniczej może ulec uszkodzeniu w ciągu 20 minut.

Zobacz przykłady:

Klapy dymowe oddymiające – sklep PPOŻ

 

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *