Trwałość konstrukcji stalowych
Stalowe konstrukcje są na szeroką skalę wykorzystane w budownictwie zarówno komercyjnym, jak i niekomercyjnym. Przeważającym na korzyść stali argumentem często jest jej trwałość, dlatego w tym artykule poświęcimy temu uwagę.
Konstrukcje stalowe i ich trwałość
Stal jest bardzo wytrzymałym materiałem i ma ogromną wytrzymałość na kurczenie rozciąganie oraz zginanie. Rama konstrukcyjna budynku wykonana ze stali jest jednym z najmniejszych i najlżejszych zarazem rozwiązań. Poza tym stal równie dobrze nadaje się do podtrzymywania podłóg lub dachów. Wykorzystanie w tym celu słupy podtrzymujące z tego materiału są na szeroką skalę wykorzystywane w budownictwie komercyjnym i niekomercyjnym.
W ten sposób konstrukcja stalowa może w większym stopniu wytrzymać oddziaływanie dużych sił lub trudne warunki pogodowe, takie jak silne wiatry, obfite opady śniegu i klęski żywiołowe, takie jak trzęsienia ziemi, powodzie huraganów itp. Konstrukcje stalowe są odporne na rdzę i nie ulegają korozji ani uszkodzeniu przez termity, szkodniki, pleśń, pleśń i infekcje grzybicze w przeciwieństwie do konstrukcji drewnianych. Dodatkowo konstrukcje stalowe wykazują wyższą ognioodporność niż drewniane.
Konstrukcje stalowe wykorzystywane są w dwojaki sposób. W zakresie użycia elementów stalowych w inżynierii można wyróżnić te zaliczające się do podkonstrukcji i nadbudowy/
Podkonstrukcja odnosi się do części domu lub systemu konstrukcyjnego budynku, która znajduje się poniżej poziomu gruntu. Obejmuje również fundamenty i kolumny poniżej poziomu gruntu. Z kolei nadbudowa odnosi się do części domu, która znajduje się nad poziomem gruntu. W ten sposób obejmuje całą konstrukcję z wyjątkiem wszystkiego, co zostało zbudowane poniżej kolumn na poziomie gruntu nad poziomem gruntu, pomostu mostu, płyt i belek, kratownic i pomostu nad ziemią.
W przeciwieństwie do drewna, stal nie gnije, nie pleśni, nie wypacza się, nie pęka, nie pęka.
Stal nie jest podatna na szkodniki i owady, takie jak uciążliwe termity. Drewno ma tendencję do kurczenia się lub rozszerzania pod wpływem wilgoci, podczas gdy stal nie.
Czynniki takie jak temperatura, wiek i wilgotność otoczenia mogą powodować wypaczanie/pękanie drewna. Ponadto konstrukcje drewniane są bardzo podatne na uszkodzenia podczas powodzi. Stal nie jest łatwopalna i palna, natomiast drewno może być niebezpieczne dla pożaru. Stal lepiej znosi klęski żywiołowe, takie jak huragany, trzęsienia ziemi i tornada, ponieważ jest bardziej wytrzymała niż drewno
Więcej na temat konstrukcji stalowych dostępne jest pod adresem: http://metalservice.info.pl/