Windy i platformy w ośrodkach rehabilitacyjnych.
Zakup windy dla osób niepełnosprawnych wiąże się z poważnymi kosztami jakie inwestorzy remontujący czy budujący od nowa obiekty muszą ponieść, aby budynek był odpowiednio dopasowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Wybudowanie wind lub platform w obiektach specjalistycznych
Krzesełka schodowe wykonane na prostej szynie (prosty tor prowadzenia krzesełka/platformy) w wielu przypadkach są urządzeniami umożliwiającymi montaż w innym miejscu (więc również jego przeniesienie). Inaczej wygląda sprawa przenosin czy sprzedaży krzesełek na schodach krętych. Z uwagi na indywidualny projekt oraz wykonanie tego typu urządzeń trudno jest skorzystać w tym przypadku z urządzenia używanego.
Windy montowane w obiektach pełniących funkcje lecznicze, rehabilitacyjne czy będące ośrodkami pomocy społecznej z których korzystać mogą osoby niepełnosprawne przygotowane są do przewożenia osób o ograniczonych możliwościach ruchowych. Jednym z rozwiązań jakie można zastosować w przypadku dostosowania tych budynków pod potrzeby niepełnosprawnych jest montaż platform dla wózków inwalidzkich. Winda w takie formie jest tańszym rozwiązaniem niż typowa winda kabinowa, a obowiązujące przepisy budowlane pozwalają na zastosowanie tego rozwiązania. Jak podaje strona Platformy-Przyschodowe.pl:
„Najważniejszą sprawą, o której zdajemy się często zapominać, nie jest wcale zmiana infrastruktury, obniżanie chodników, niwelowanie progów i montowanie wind czy platform umożliwiających pokonanie pięter. „
Szczególnie ważnym aspektem przy projektowaniu obiektów, z których będą korzystać osoby niepełnosprawne, a które nie są obiektami wysokimi (pow. 4 kondygnacji) jest uwzględnienie łatwego wejścia do budynku na poziom parteru, oraz wyposażenie obiektu w urządzenia mające za zadanie bezpieczny transport pomiędzy pomieszczeniami budynku mieszczącymi się na różnych piętrach.