Windy, platformy, schodołazy – rozwiązania dla niepełnosprawnych

Windy, platformy, schodołazy – rozwiązania dla niepełnosprawnych

Przez wiele lat osoby niepełnosprawne były wręcz skazane na spędzanie czasu w domu i ewentualnie w jego najbliższej okolicy, zawsze jednak w czyjejś asyście. Na szczęście w ostatnich latach coraz bardziej dba się o to, by miały szanse być samodzielne i w związku z tym usuwa się uniemożliwiające im to bariery architektoniczne. Jedną z największych barier są schody, jednak do ich pokonania stworzono już wiele rozwiązań, które tu przedstawimy. Są to m.in. windy dla niepełnosprawnych, schodołazy oraz platformy i podnośniki.wheelchair-1230101_640

Czym różnią się od siebie poszczególne rozwiązania?

Wielość rozwiązań, które umożliwiają osobom niepełnosprawnym pokonać schody prowadzące do budynków oraz w ich wnętrzach to prawdziwe błogosławieństwo. Dzięki nim niemal wszystkie schody mogą przestać stanowić barierę nie do przekroczenia. Wymienione już urządzenia różnią się między sobą swoimi mechanizmami, dzięki czemu stosuje się je w zależności od możliwości dawanych przez architekturę budynku. W wielu przypadkach istotną rolę odgrywa również cena. Wiadomo, że ze względu na rozmiar i stopień skomplikowania mechanizmu, windy dla niepełnosprawnych będą droższym rozwiązaniem niż schodołazy, które stanowią o wiele tańszą alternatywę. Wiadomo też, że pewne rozwiązania są wygodniejsze dla osób niepełnosprawnych i zapewniają im pełną niezależność, użytkując zaś inne będą potrzebowali asysty opiekuna. Jak działają poszczególne urządzenia?

wheelchair-1581642_640

  • Windy dla niepełnosprawnych to zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie, transportujące osobę niepełnosprawną z jednego poziomu na drugi. Działa szybko, jest w pełni bezpieczna, a osoba niepełnosprawna może korzystać z niej bez niczyjej pomocy. Jest to też jednak rozwiązanie najdroższe i nie wszędzie będzie możliwość jej montażu.
  • Podnośniki dla niepełnosprawnych działają nieco podobnie do wind, jednak z reguły nie są całkowicie zabudowane oraz transportują na mniejsze wysokości. Przeważnie są montowane przy schodach zewnętrznych, we wnętrzach rzadko, ponieważ rzadko pozwala na to architektura budynków.
  • Platformy dla niepełnosprawnych mogą poruszać się po torze prosto- i krzywoliniowym i są bardzo często stosowane przy schodach, które mają odpowiednią szerokość, ale w ich pobliżu nie ma możliwości zamontowania windy. Zapewniają bezpieczny transport wzdłuż schodów i pozwalają osobom niepełnosprawnym zachować pełną samodzielność.
  • Schodołazy sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości montażu wyżej wymienionych urządzeń. Wymagają obsługi przez asystenta, ale zapewniają osobie transportowanej pełne bezpieczeństwo. Są ładowane akumulatorami, które z reguły pozwalają na wjazd na co najmniej kilkanaście kondygnacji.

Z urządzeniami tymi możesz zapoznać się bliżej tutaj.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *