Zawory elektromagnetyczne
Zawory stosowane za pomocą wykorzystania energii elektrycznej I magnetycznej, czyli tak zwane zawory elektromagnetyczne, stanowią niezwykle istotny element w automatyce przemysłowej. Znajdują one szereg zastosowań w niezwykle dużej liczbie gałęzi przemysłu. Stąd ich nieustająca popularność i rosnące zapotrzebowanie.
Zastosowanie i działanie zaworów elektromagnetycznych
Zawory elektromagnetyczne znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebny jest jednokierunkowy przesył mediów – stąd niezwykła popularność zaworów tego typu między innymi w kompresorach powietrznych, instalacjach chłodniczych, różnego rodzaju systemach pneumatycznych, różnych instalacjach o charakterze ciepłowniczym czy przemysłowym. Ponadto zawory o takim charakterze wykorzystuje się również w systemach dozujących, a także oczyszczalniach ścieków oraz suszarniach. Jak zatem łatwo stwierdzić – zawory elektromagnetyczne znajdują się niemal wszędzie. Warto więc zrozumieć zasady ich działania.
Jak łatwo się domyślić, zawór elektromagnetyczny sterowany jest za pomocą prądu, który reguluje jego działanie. Tego typu zawór zawsze znajduje się w jednej z dwóch pozycji: otwarcia lub zamknięcia. Wynika z tego, że może on sterować przepływem medium przez niego (najczęściej stałym lub gazowym) na zasadzie włączenia lub wyłączenia (całkowitego) takiego medium. Odbywa się to z wykorzystaniem pola elektromagnetycznego, które jest indukowane poprzez przepływ prądu przez cewkę. Cewka ta wprowadza w ruch rdzeń (zawieradło), który jest ustawiany w pozycji zamknięcia, kiedy prąd przez nią przepływa, bądź otwierany, gdy tego przepływu prądu nie ma.
Budowa zaworów elektromagnetycznych
Sam zawór składa się właśnie z zaworu głównego, czyli układu, w którym różnego rodzaju zawieradła (grzybki, toczki i inne) przesuwają się w otworze przepływowym otwierając go i zamykając, a także z elektromagnesu, który stanowi serce jego sterowania. Warto nadmienić że wspomniany zawór główny jest skonstruowany w taki sposób, by zapewnić maksymalną szczelność całego układu. Same cewki elektromagnetyczne różnią się pomiędzy sobą. Mamy cewki o bardzo różnej budowie, ale też rodzaju sterującego nimi napięcia (prąd stały, prąd zmienny), a także wielkością tego napięcia, poboru mocy czy stopniem ochrony przed wodą oraz pyłem. Najważniejsze jest jednak to, że zasada działania, jakiej podlegają zawory elektromagnetyczne, pozostaje stale bez zmian. Płynący przez cewkę prąd ma indukować pole elektromagnetyczne, którego zadaniem jest wciągnięcie rdzenia do środka.
Jak więc widać, w armaturze przemysłowej mają zastosowanie zasady, które zgłębialiśmy jako uczniowie w szkołach, na lekcjach fizyki. Sama elektromagnetyka pozwala tutaj na skuteczne i proste sterowanie układem jednostronnego przepływu medium, dzięki czemu zawory elektromagnetyczne są szeroko wykorzystywane.