Dlaczego warto stosować zawory kulowe?

Aby instalacja przewodząca medium funkcjonowała prawidłowo musi posiadać elementy odcinające. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań w tym wypadku stanowi zawór kulowy.

Budowa zaworu kulowego

Taki zawór jest skonstruowany z korpusu, wałka zwrotnego, dźwigni ręcznej i gniazda wyposażonego w kulę. Kula posiada otwór, przez który przepływa medium, gdy zawór jest otwarty, a gdy zawór zostanie zamknięty – kula blokuje przepływ. W przypadku zaworu kulowego niemożliwe jest częściowe rozszczelnienie, ale dzięki takiej konstrukcji całkowicie zapobiega ewentualnym drobnym wyciekom wody.

Cechy i zastosowanie zaworów kulowych

Zawory kulowe charakteryzują się wysoką szczelnością i są wyjątkowo łatwe w obsłudze, do całkowitego zamknięcia wymagają zaledwie ¼ obrotu. Mogą być wykonane ze stali nierdzewnej. Znajdują bardzo szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu – np. podwodne zawory przy wydobyciu ropy, kurki na rurach z gazem, zawory odcinające w przemyśle chemicznym, spożywczym itd. Pełnią funkcję typu otwórz/zamknij. Mogą być stosowane do odcięcia wody ciepłej, zimnej i gazu czy sprężonego powietrza. Zawory kulowe spotyka się także w domowych instalacjach, które mają za zadanie doprowadzać ciepłą i zimną wodę oraz gaz i centralne ogrzewanie.

Rodzaje zaworów kulowych

Producenci zaworów kulowych umożliwiają zakup różnych typów zaworów. Wyróżnia się m.in. najczęściej stosowane w instalacji hydraulicznej zawory kulowe ½; wykorzystywane jako główne zawory doprowadzające wodę do mieszkania zawory kulowe 2 cale; zawory kulowe kątowe, które umożliwiają instalację na niewielkiej przestrzeni czy zawory kulowe kołnierzowe, które charakteryzują się większa średnicą. Te, ale również i inne rodzaje zaworów kulowych możesz kupić za pośrednictwem strony http://zawory.com.pl/.  

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *