Ergonomia pracy na budowie – co warto wiedzieć?

Ergonomia pracy odgrywa niezwykle ważną rolę na każdym stanowisku i w każdym zawodzie. Pozwala ona nie tylko na bezpieczniejsze i wygodniejsze wykonywanie swoich obowiązków, ale wpływa również na efektywność oraz jakość pracy. Dbanie o prawidłową ergonomię pracy w przypadku pracy na budowie ma olbrzymie znaczenie dla zdrowia pracowników oraz jakości realizowanych przez nich usług.

Bezpieczeństwo pracy a ergonomia

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że budowa to miejsce, gdzie nie mają prawa pojawić się jakiekolwiek błędy. W tej branży pomyłki niezwykle często kosztują zdrowie, a nawet życie pracowników. Prace na budowie od wielu lat wiodą prym w niechlubnym konkursie na miejsce pracy z największą ilością wypadków, w tym śmiertelnych. Dlatego też tak ogromną rolę odgrywa ciągłe zwiększanie kultury bezpieczeństwa wśród pracowników oraz oczywiście samych właścicieli firm budowlanych.

Mała zmiana to często wielki efekt!

Z kwestią bezpieczeństwa mocno związany jest temat ergonomii, która ma za zadanie wpłynąć na komfort oraz bezpieczną i higieniczną pracę. wszelkie urządzenia oraz patenty, które mogą usprawnić pracę oraz wygodę pracowników, powinny być stosowane. Nieraz proste rozwiązania potrafią w diametralnym stopniu odmienić komfort pracy na danym stanowisku. Świetnym przykładem może być stosowanie gumowych gąsienic lub nakładek gumowych na gąsienice gumowe, które stosowane są w części maszyn budowlanych. Jak zmiana tworzywa gąsienic może wpływać na komfort pracy? Otóż do operatora przebywającego w kabinie, przedostają się uciążliwe drgania wibracje oraz hałas, przekazywany przez stalowe gąsienice. Gąsienice gumowe (do na bycia na stronie https://entrack.pl/) pochłaniają większość drgań, dzięki czemu nie przedostają się one do kabiny operatora. Po wielogodzinnej pracy przy obsłudze takiego sprzętu, zmiana jest naprawdę odczuwalna!

Co jeszcze wpływa na ergonomię pracy?

Stosowanie wszelkich urządzeń, które mogą odciążyć pracownika, są na wagę złota i powinny być stosowane. Dodatkowo absolutną koniecznością jest wprowadzenie profesjonalnych środków ochrony indywidualnej, odpowiednio dobranych do danego stanowiska. Wpływ na komfort oraz ergonomię pracy ma także…ergonomiczne czyszczenie maszyn budowlanych. Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych urządzeń, które sprawiają, że takie czynnością są szybkie i nie wymagają włożenia zbytniego wysiłku w samo czyszczenie (np. myjki ciśnieniowe).

Bezpieczna praca z maszynami

Na ergonomię oraz bezpieczeństwo w pracy, wpływa również umiejętne użytkowanie danej maszyny budowlanej. Dlatego też każdy pracownik bezwzględnie musi posiadać odpowiednie uprawnienia oraz przejść odpowiednie szkolenia wstępne, stanowiskowe oraz okresowe. Dodatkowo warto wprowadzić szkolenia uzupełniające, mające na celu odświeżyć wiedzę pracownika, a także “wybić go” z rutyny. Często powtarzalność wykonywanych obowiązków sprawia, że spada czujność oraz ostrożność, gdyż czynności są wykonywane w automatyczny sposób. A to niestety może doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji.

Ergonomia ma znaczenie

Dbanie o komfort i wygodę pracownika w pracy to nie fanaberia, ale absolutna konieczność. Wykonywane obowiązki nie powinny w negatywny sposób odbijać się na zdrowiu pracowników, dlatego też należy podjąć wszelkie możliwe środki, aby skutecznie poprawić jakość pracy.

admin