Jak uniknąć wypadków na budowie?

Jak uniknąć wypadków na budowie?

Wypadki na budowie należą do jednych z największym odsetkiem śmiertelności. Przygniecenie przez kilkutonowe maszyny, zawalenie się budynku, niebezpieczne upadki – to tylko niektóre z możliwych niebezpiecznych zdarzeń, do których może dojść na budowie. Zdecydowana większośc wypadków spowodowana jest tak zwanym czynnikiem ludzkim, czyli innymi słowy, ludzkim błędem. Czy zatem istnieje możliwość, aby zmniejszyć liczbę wypadków – zwłaszcza tych śmiertelnych?

Wypadki na budowie – kto za nie odpowiada?

“Śmiertelny wypadek na budowie!”, “Koparka przygniotła operatora – nie udało się go uratować”, “O włos od dramatu – niebezpieczny wypadek na budowie” – wiele tego typu nagłówków można spotkać w prasie i internecie. Wypadków na budowie jest co najmniej kilka każdego dnia. Jak to jest możliwe, że pracownicy wciąż i wciąż powtarzają te same błędy? Czy obowiązkowe szkolenia z zakresu BHP, ppoż. oraz szkolenia stanowiskowe jakkolwiek pozytywnie wpływają na świadomość budowlańców? Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że popularne określenie czynnik ludzi odnosi się nie tylko do zaniedbań pracowników, ale właścicieli firm również. 

Pozorna oszczędność powodem awarii sprzętu

Niestety wciąż wielu przedsiębiorców wypożycza lub kupuje używane maszyny i części wymiennie wątpliwego pochodzenia. Niniejsze zachowanie wynika z chęci zaoszczędzenia i uniknięcia konieczności zakupu oryginalnych części maszyn. Niestety, takie podejście wbrew pozorom nie jest ani ekonomiczne, ani bezpieczne dla życia i zdrowia zatrudnionych pracowników. Otóż używane części choć często nadają się jeszcze do użytku, to niestety niektóre z nich są na tyle wyeksploatowane, że są w ogóle nieprzydatne, a co więcej – niebezpieczne. Mogą doprowadzić do groźnych awarii sprzętu. Jeśli dana część zamienna wątpliwej jakości stanowi element napędu maszyny lub znajduje się w jego pobliżu – niestety ale może dojść nawet do niebezpiecznego zapłonu. Dlatego też każdy pracodawca powinien zapamiętać, że wyłącznie doskonałej jakości części będą bezpieczne w eksploatacji oraz naprawdę ekonomiczne (Polecamy części do koparek firmy Entrack).

Zwiększanie świadomości pracowników

Stosowanie profesjonalnych maszyn oraz części wymiennych nie rozwiązuje rzecz jasna całego problemu. Konieczne jest również sukcesywne zwiększanie kultury bezpieczeństwa wśród pracowników. Szkolenia, kursy, ćwiczenia z zakresu pierwszej pomocy, a także piętnowanie zachowań niebezpiecznych (i analogicznie docenianie pozytywnych zachowań) pozwoli zbudować w pracownikach świadomość, że w ogromnej części to oni mają wpływ na zapewnienie bezpiecznego miejsca swojej pracy

admin