Jak zaprojektować oranżerie?

Jak zaprojektować oranżerie?

Oranżeria może służyć jako ogród, salon czy miejsce do odpoczynku. W zależności od umiejscowienia i warunków panujących w środku może pełnić różne funkcje. Jak prawidłowo zaprojektować to pomieszczenie, aby cieszyć się z jego funkcjonalności? Przeczytaj poradnik.

Czym jest oranżeria?

Oranżeria często zamiennie nazywana jest ogrodem zimowym. Początkowo jednak, oranżeria była miejscem, gdzie hodowało się jedynie owoce – głównie pomarańcze i cytrusy, których nie dało się uprawiać na zewnątrz z uwagi na niską temperaturę. Z kolei ogród zimowy był miejscem służącym do wypoczynku.

Oranżeria to najczęściej parterowy budynek. Przeważnie budowany jest z oszklonych ścian, przez co wymaga betonowych fundamentów z uwagi na ciężar. Oranżerie możesz zaprojektować jako obiekt wolnostojący lub przylegający do domu. Zdarza się, że oranżerie montowane są także na tarasie lub balkonie. Musimy się jednak liczyć z małym rozmiarem oraz wysoką temperaturą.

Na co zwrócić uwagę przy projekcie

Oranżerie możemy zaprojektować w formie kwadratu, wielokąta, a także w kształcie owalu lub okręgu. Ważnym aspektem jest lokalizacja. Przed projektem oranżerii, musimy zastanowić się jakie rośliny będziemy w niej hodować. Decydując się na stronę południową, musimy wyposażyć oranżerię w rośliny i owoce ciepłolubne. Strona północna nie będzie z kolei dobra dla uprawy roślin, z reguły panują tam niskie temperatury. Najlepiej wybrać stronę wschodnią lub zachodnią. Wschodnia część charakteryzuje się rozproszonym światłem, dlatego idealnie sprawdzi się podczas hodowli różnych gatunków roślin. Część zachodnia wymaga dodatkowej wentylacji, gdyż w lecie może panować w pomieszczeniu duże słońce.

Nie możemy zapomnieć także o prawie budowlanym. Jeżeli budynek wolnostojący, wiata, altana czy oranżeria ma powierzchnię do 35m2, nie musisz ubiegać się o zezwolenie. Warto jednak pamiętać, że w przypadku działki powyżej 500 m2, na jej terenie może mieścić się tylko jeden taki budynek. Należy jednak powiadomić o pracach budowlanych starostwo. Jeżeli z kolei decydujemy się na przeszkloną oranżerię, musi być ona oddalona od granicy Twojej działki co najmniej o 4 metry.

Budując oranżerię, tak jak w przypadku każdego budynku musimy zacząć od solidnych fundamentów. Najlepiej wznieść je na metalowej konstrukcji, ale niekiedy stosuje się również szkielet drewniany. Najczęściej wybierane są konstrukcje aluminiowe, są lekkie, plastyczne i bardzo wytrzymałe. Sprawdzi się np. w przypadku niestandardowych kształtów.

Jeżeli zastanawiasz się nad zbudowaniem wymarzonej oranżerii, skorzystaj z pomocy firmy Ogrody Zimowe http://www.ogrodyzimowe-expert.pl/oranzerie/ Firma oferuje kompleksowe usługi. Pomoże Ci zarówno w zakresie projektu jak i późniejszego montażu.

admin