Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu garażu?

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu garażu?

Obecnie garaż nie pełni jedynie funkcji do przechowywania samochodów. Może służyć również do składowania narzędzi, jako domowy warsztat samochodowy itp. Warto więc na etapie jego planowania, zadbać o poszczególne elementy wyposażenia. Na co zwrócić uwagę? Przeczytaj poniżej.

Lokalizacja i wielkość garażu

Wielkość garażu jest bardzo istotną kwestią. Najważniejszym elementem determinującym o jego rozmiarach jest liczba samochodów, którą będziemy w nim parkować. Warto zadbać także o dodatkową przestrzeń na szafki, narzędzia, blaty, regały i inne rzeczy, w zależności od tego co chcemy przechowywać w garażu.

Droga wjazdowa do garażu jest również ważnym aspektem. Musimy wziąć pod uwagę czy nasze auto swobodnie zmieści się na podjeździe, czy nie będziemy zmuszeni do wykonywania dodatkowych manewrów np. na ruchliwej jezdni. Warto zadbać o to, żeby droga wjazdowa była wyłożona kostką brukową czy betonem, co zapobiegnie zabrudzeniom.

Rodzaj bramy wjazdowej

Ważnym aspektem jest odpowiedni dobór bramy garażowej. Jeżeli przestrzeń w garażu jest mała i chcemy zaoszczędzić przestrzeń, dobrym rozwiązaniem będzie brama segmentowa, która otwiera się pionowo. W ofertach producentów, możemy znaleźć bramy uchylne, rolowane i boczne segmentowe. Warto pamiętać o tym, że brama powinna być zgodna z europejskimi normami bezpieczeństwa i posiadać odpowiednią izolację. Bramy z reguły wytwarzane są z pomalowanej i ocynkowanej stali. Dodatkowo, oprócz samego rodzaju bramy, warto przemyśleć sposób jej otwierania. Na rynku dostępne są bramy otwierane ręcznie lub automatycznie za pomocą napędu elektrycznego. Cena tego drugiego jest nieco wyższa, lecz znacząco podwyższa komfort użytkowania garażu.

Wolnostojący czy wbudowany w dom?

Przy wyborze garażu wolnostojącego, musimy dodatkową zadbać o odpowiednią bramę, oświetlenie czy okna. Zaletą tego rozwiązania, jest to, że taki garaż możemy wybudować w dowolnym momencie. Z kolei ten wbudowany w konstrukcję domu, łatwiej będzie nam wykonać na etapie projektowania całości. Garaż wbudowany w dom, pozwoli zaoszczędzić miejsce. Przestrzeń nad nim możemy zabudować w dodatkową część mieszkalną. Dodatkowo, łatwo nam przejść z pomieszczenia do pomieszczenia, bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. Warto jednak zadbać o to, aby między garażem a częścią mieszkalną znajdowało się jakieś pomieszczenie pośrednie. Pozwoli to zapobiec uciekaniu ciepła i napływu spalin z garażu.

Garaż wolnostojący wymaga również dużej działki. Jego powierzchnia jest o wiele większa i stanowi pomieszczenie na jedno lub dwa auta, a także jako dodatkowe miejsce do składowania. Szukasz wykonawcy garażu wolnostojącego? Sprawdź https://www.piotr.com.pl/, gdzie znajdziesz garaże dopracowane wg indywidualnych potrzeb każdego Klienta.

admin