Projektowanie więźb dachowych – o czym należy wiedzieć?

Projektowanie więźb dachowych – o czym należy wiedzieć?

Projektowanie więźb dachowych, jak i ich budowa to bardzo odpowiedzialne zadania, o których wykonaniu należy wiedzieć parę istotnych rzeczy. Brak wiedzy i złe wykonanie mogą bowiem być niezwykle niebezpieczne dla bezpieczeństwa osób ich montujących, jak i ludzi, którzy będą mieszkać w owym domu.

Projektowanie więźb dachowych — to warto wiedzieć

Większość domów jednorodzinnych w Polsce posiada klasyczne więźby dachowe. Projektowanie więźb dachowych — jako że jest niezwykle odpowiedzialnym zadaniem — wymaga pewnej wiedzy. Sam projekt nie może być zbyt uniwersalny. Projektowanie więźb dachowych w znacznej większości opiera się na konkretnych założeniach i wymaganiach klienta. Zaliczamy do nich między innymi układ i funkcjonalność poddasza, samo pokrycie dachu, a także różne możliwości podparcia więźby. Dlaczego stosuje się klasyczne więźby dachowe? Są one wykorzystywane, szczególnie gdy poddasze ma czemuś służyć — czyli być użytkowe.

budowa więźb dachowych

Budowa więźb dachowych — wykorzystywany materiał

Budowa więźb dachowych również jest bardzo wymagającym zadaniem. Przede wszystkim, tym co należy zaznaczyć na samym początku, jest fakt, że budowa więźb dachowych różni się od budowy wiązarów. Mianowicie więźby zbija się na placu budowy. Wiązary z kolei są dostarczane na miejsce budowy niemal gotowe do instalacji. Budowa więźb dachowych musi ściśle brać pod uwagę założenia projektu, jeśli chodzi o materiały, z których zostaną wykonane. Mianowicie, w projekcie zakłada się pewną klasę drewna, która wiąże się z parametrami wytrzymałościowymi. Do budowy więźb dachowych najczęściej wykorzystuje się — jak można było się już domyślić — elementy drewniane tj. deski, bale, różne bele, łaty itd. Warto nadmienić, że do budowy więźb dachowych, drewnem, które jest najczęściej wykorzystywane, jest drewno drzew iglastych — sosen i świerków.

Więcej na temat projektowania i budowy więźb dachowych znajdziesz na stronie https://prodrew.pl/. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą oraz realizacjami.

admin