Przekładnie mechaniczne do przenoszenia ruchu

Przekładnie mechaniczne do przenoszenia ruchu

Bez dynamicznego rozwoju przekładni mechanicznych i różnego rodzaju smaru do konserwacji elementów ciernych nie mielibyśmy możliwości budowania dzisiejszych, zaawansowanych maszyn mechanicznych. Przekładnie są bowiem podstawą działania każdego układu napędowego. Wszędzie tam, gdzie musi zostać przeniesiona moc (np. z silnika na koła lub taśmę na artykuły w sklepie samoobsługowym), potrzebujemy jakiegoś sposobu przeniesienia napędu. Do tego służą właśnie przekładnie mechaniczne. Jakie są jej typy oraz czym się charakteryzują?

Każda przekładnia mechaniczna ma inne zastosowania

Różnią się one budową i przeznaczeniem. Zasadniczo wszystkie znane, a przynajmniej najpopularniejsze typy przekładni to:

  • Cięgnowe (pasowe, linowe, łańcuchowe)
  • Cierna (elementy cierne dociskają do siebie)
  • Zębate (walcowe, stożkowe, śrubowe, ślimakowe, cykloidalne i falowe, a także popularne w pojazdach samochodowych przekładnie hiperboloidalne oraz hipoidalne).

W dzisiejszym artykule omówimy przekładnie cięgnowe.

Przekładnie mechaniczne cięgnowe

Jak można się domyślić, jest to przekładnia w której do transmisji mocy wykorzystuje się cięgno. Cięgnem może być pas, lina lub łańcuch.

  • Przekładnie pasowe zbudowane są w oparciu o elastyczny pas opasając koła pasowe – czynne oraz bierne). Takie połączenie bazuje na sile tarcia, zatem nie powinno być smarowane w żaden sposób. Kiedy pas się wyciągnie, należy dokonać jego wymiany. Pas może być wykonany z gumy, tworzyw sztucznych lub stali.
  • W przekładniach linowych cięgnem jest lina. Może być to stricte lina (tj. wykonana z tradycyjnych roślin włóknistych, takich jak len czy konopie), a może być to lina z poliamidu albo poliestru. Często wykorzystuje się również liny stalowe, chociażby w windach, do wynoszenia kabiny.
  • Jeśli zaś chodzi o przekładnie łańcuchowe, elementem przenoszącym moment obrotowy jest odpowiednio zaprojektowany łańcuch. Łańcuch zaczepia się o wyprofilowane zęby mechanizmu koła zębowego, niejako ciągnąc je. Równocześnie dochodzi tu do sporych tarć, dlatego takie przekładnie wymagają regularnego smarowania.

Jeśli chcesz poznać więcej informacji nt. przekładni mechanicznych, zajrzyj na stronę https://www.stmpolska.pl/przekladnie-mechaniczne.html. Znajdziesz tam szczegółowy opis dot. przekładni mechanicznych cięgnowych oraz ciernych.

admin