Przekładnie ślimakowe – najważniejsze informacje

Przekładnie ślimakowe – najważniejsze informacje

Przekładnie ślimakowe to bardzo specyficzny rodzaj przekładni mechanicznych. Jako jedyne mogą one pełnić funkcję nie tylko multiplikatora (podzespołu przyspieszającego pracę urządzenia, w którego budowie się znajduje) ale również reduktora (analogicznie ją spowalniającego). Czym są przekładnie ślimakowe? Jaka jest ich konstrukcja i co warto wiedzieć na ich temat? Zapoznaj się z treścią poniższego artykułu i wzbogać swoją wiedzę na temat przekładni mechanicznych, których jednym z rodzajów są właśnie przekładnie ślimakowe.

Przekładnie ślimakowa – budowa

Przekładnia ślimakowa wyróżnia się na tle innych przekładni mechanicznych specyficzną budową, w które skład wchodzą ślimak wraz ze ślimacznicą. Czym są te elementy? Ślimak to wirnik śrubowy, który wchodzi w interakcję z kołem zębatym charakteryzującym się wklęsłymi względem przekroju wzdłużnego zębami (ślimacznicą). Przekładnia ślimakowa zbudowana jest z tych dwóch elementów, które ustawione są względem siebie w dwóch prostopadłych osiach. Przeniesienie napędu przez przekładnie ślimakowe możliwe jest dzięki zazębianiu się tych dwóch elementów. W zależności od tego, który element posiada większą liczbę zębów przekładnia ślimakowa może być reduktorem lub multiplikatorem. Przekładnia mechaniczna będąca reduktorem zbudowana jest z wirnika posiadającego mniejszą od ślimacznicy, liczbę zębów podczas gdy w przypadku multiplikatora sytuacja prezentuje się zgoła inaczej – na odwrót.

Przekładnie ślimakowe – zastosowanie

Przekładnie ślimakowe, podobnie jak inne przekładnie mechaniczne, wykorzystywane są w układach odpowiedzialnych za przenoszenie napędu. Z ich wytrzymałości i wydajnej pracy ochoczo korzystają przemysły: produkcyjny, maszynowy, ciężki a także działy gospodarki takie jak chociażby transport czy budowlany. Przekładnie ślimakowe znaleźć można w urządzeniach takich jak: wciągarki, przenośniki, obrotnice, pompy czy też suwnice. Przekładnie z powodzeniem wykorzystane mogą zostać w urządzeniach charakteryzujących się nieregularnym i wymagającym trybem pracy – wysoki moment obrotowy, który oferują przekładnie ślimakowe, zabezpiecza je przed awarią lub utratą właściwości nawet w trudnych warunkach.

Jakie przekładnie ślimakowe wybrać?

Przekładnie ślimakowe różnią się między sobą konstrukcją a także rozmiarami. Decydując się więc na ich zakup warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa producentów lub firm zajmujących się ich wytwarzaniem. W celu zapewnienia optymalnych warunków pracy danemu urządzeniu koniecznym jest przecież dopasowanie przekładni odpowiadającej jego potrzebom w związku z czym zakup zbyt małej lub zbyt dużej przekładni ślimakowej o niewystarczających parametrach wytrzymałościowych i momencie obrotowym może doprowadzić do większej awarii maszyny lub okazać się zbędnym wydatkiem. Godnymi polecenia są bez wątpienia przekładnie ślimakowe producenta STM Polska – sprawdź ofertę na stronie https://stmpolska.pl/przekladnie-slimakowe.html i skorzystaj z pomocy specjalistów, którzy pomogą Ci wybrać urządzenie dostosowane do Twoich potrzeb!

admin