Czym są klapy dymowe i jak działają
Instalacje przeciwpożarowe na stałe zagościły we wszelkiej maści budynkach użyteczności publicznej, ale nie tylko. Wymogi prawa budowlanego są pod tym względem wyjątkowo rygorystyczne. Precyzują dokładnie jakie typy instalacji ogniochronnych maja być zainstalowane na danym obiekcie, jakie wymagania mają spełniać i jakie części obiektu mają chronić.
Ważną częścią każdej instalacji przeciwpożarowej są klapy dymowe. Są to urządzenia montowane na dachach budynku, wyglądem przypominające dachowe okna. Ich zadanie jest jednak bardzo ważne pod względem ochrony przeciwpożarowej. W trakcie zadymienia pomieszczeń wywołanych pożarem konieczne jest usunięcie dymu, aby osoby ciągle pozostające w budynku nie uległy uduszeniu. W tym właśnie celu stosuje się klapy dymowe.
Działanie klapy dymowej jest bardzo proste. Jej przeźroczysta część unoszona jest na siłownikach elektrycznych lub pneumatycznych, umożliwiając gorącemu powietrzu i dymowi wydostać się z obiektu. Działanie klap jest szybkie i skuteczne. Napęd może być realizowany poprzez użycie siłowników na napięcie sieciowe, lub odpowiednio niższe napięcie stałe. Oprócz tego jest możliwość stosowania napędu pneumatycznego, poprzez specjalne naboje z gazem CO2.
Systemem klap dymowych steruje centrala przeciwpożarowa. Podczas wykrycia zadymienia automatycznie otwierają się klapy. Co ważne – klapy mogą działać nawet po odłączeniu napięcia sieciowego od budynku, dzięki akumulatorom zasilającym centralę. Prawo budowlane wymaga również, aby działanie klap można było wywołać ręcznie, poprzez naciśnięcie jednego z przycisków z napisem „Oddymianie”, które powinny być rozmieszczone na całym chronionym obiekcie. Naciśnięcie przycisku wysyła sygnał do centrali, a ta natychmiast aktywuje klapy na dachu budynku.
W normalnych warunkach użytkowania obiektu klapy można stosować również do wspomagania systemów wentylacji grawitacyjnej. Wystarczy połączyć centralkę pogodową z centralą przeciwpożarową, aby sygnały z tej pierwszej również mogły wywoływać otwieranie klap. Przy takim działaniu klapy otwierają się tylko nieznacznie.