Wentylatory osiowe do wentylacji hal

Duże obiekty magazynowe i produkcyjne wymagają często zdecydowanie odmiennego podejścia w projektowaniu wentylacji aniżeli przykładowo w budynkach biurowych, gdzie znajduje się wiele kondygnacji i pomieszczeń. Urządzeniami, które bierze się pod uwagę przy tworzeniu systemu wentylacji w przemyśle i dużych halach magazynowych i produkcyjnych są wentylatory osiowe. 

Wentylatory osiowe – krótka charakterystyka

Wentylator osiowy to najczęściej spotykany rodzaj wentylatora. Jest często użytkowany w gospodarstwach domowych i można spotkać się z nim w łazienkach, stosowane są w okapach kuchennych, systemach klimatyzacji, czy po prostu do wentylowania się w upalne dni podmuchem powietrza. Natomiast znacznie większe i wydajniejsze wersje wentylatorów osiowych odnajdują zastosowanie właśnie w większych obiektach i halach, gdzie istnieje potrzeba znacznie większej wymiany powietrza. Wentylatory osiowe umieszcza się na ścianach lub dachu, ponieważ nie pracują w systemach kanałów. Nazwa wentylatora osiowego wzięła się ze sposobu i charakterystyki jego pracy. Wentylator ten przetłacza powietrze w kierunku osiowym. Powietrze przechodzi przez wentylator w jednym kierunku (osiowo).

Zalety stosowania wentylatorów osiowych

Wentylatory osiowe montowane w konstrukcji budynku jak ściana, poszycie dachowe nie wymaga budowania długich i skomplikowanych kanałów wentylacyjnych, co dodatkowo podnosi koszt całego systemu. Pozbawienie systemu ciągu kanałów ma także wpływ na mniejsza awaryjność instalacji, nie pojawiają się żadne nieszczelności, nie odkłada się pył i kurz w kanałach, nie istnieje potrzeba konserwowania czy serwisowania kanałów, rozdzielaczy i wielu innych elementów powiązanych. Wentylatory osiowe są urządzeniami łatwymi w obsłudze.

Wadą tych wentylatorów jest niemożliwość ich stosowania w wielu systemach, które wymagają znacznie wyższej skuteczności.

Popularność wentylatorów osiowych powoduje, że są najchętniej wybieranym typem wentylatorów na rynku. Są łatwo dostępne i można zaadoptować je do wielu zastosowań. Dlatego urządzenia te stosowane są w przemyśle do ogólnej wentylacji budynków, służą do rozrzedzania pyłów i gazów, stosuje się je w systemach klimatyzacji, chłodzenia i wielu innych procesach.

Dominik Witek

Dominik zajmuje się kwestiami budowlanymi, nowoczesnym budownictwem, ekologicznymi źródłami ciepła i energii oraz rozwiązaniami dotyczącymi bezpieczeństwa obiektów budowlanych