Wyposażenie windy dla niepełnosprawnych — co jest konieczne?

Wyposażenie windy dla niepełnosprawnych — co jest konieczne?

Aby winda była przystosowana dla niepełnosprawnych, musi spełniać kilka wymagań, wśród których wymienić można odpowiednią wielkość kabiny i miejsce usytuowania elementów sterowych. W co musi być wyposażona winda dla niepełnosprawnych? Jak zapatrują się na to przepisy? Ten temat poruszymy w dzisiejszym wpisie.

Winda dla niepełnosprawnych a warunki techniczne

Gdy projektuje się przestrzeń dla niepełnosprawnych, należy dostosować ją w taki sposób, by mogły z niej korzystać osoby o różnym stopniu ograniczenia sprawności. Na inne niedogodności będzie narażona osoba na wózku inwalidzkim, a z innymi będzie zmagać się niewidomy czy osoba niedosłysząca.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakie musi spełniać budynek użyteczności publicznej i mieszkalny, określa parametry, które musi spełniać dźwig osobowy, czyli inaczej winda dla niepełnosprawnych. Aby przystosować windę, należy wziąć pod uwagę wielkość kabiny windy, jej drzwi, a także usytuowanie elementów sterowych w takim miejscu, by łatwo można było nim operować.

Co jest ważne?

We współczesnych windach przyjęcie wezwania sygnalizowane jest za pomocą podświetlonej obwódki przycisku. Przyciski w windach dla niepełnosprawnych muszą być dobrze widoczne (najlepiej, gdyby były w kontrastowych kolorach), a ich minimalna średnica powinna wynosić 20 mm.

Co jest jeszcze ważne? Przystanek wyjścia z budynku powinien być wyróżniony zieloną podkładką, która wystaje ponad inne przyciski. To oznaczenie ułatwia niepełnosprawnym ewakuację z budynku, jeśli nastąpi taka potrzeba.

Inną, istotną kwestią jest instrukcja postępowania w razie awarii, którą należy umieścić w każdej windzie. Powinna być ona czytelna także dla osób niewidomych. Alfabet Braille’a warto wykorzystać nie tylko do pisania instrukcji, ale też dobrze jest oznaczyć przyciski z numerami pięter w taki sposób.

Ważna jest też przestrzeń manewrowania przed windą. Zgodnie z prawem budowlanym powierzchnia przed wejściem do windy powinna mieć minimum 1,6 m odległości (mowa tu o obiektach mieszkalnych) między drzwiami przystankowymi a przeciwległą ścianą.

Sygnalizacja optyczna i dźwiękowa

Sygnalizacja optyczna i dźwiękowa w windzie pozwala osobom niesłyszącym i niewidomym łatwo zauważyć dźwig. Zalecane jest, aby kolor drzwi przystankowych kontrastował się z kolorem otaczających je ścian. Taki zabieg ułatwia lokalizację wejścia do windy osobom niedowidzącym lub seniorom.

Z kolei elementy sterowe — wewnątrz kabiny — oraz zewnętrzna kaseta wezwań muszą być umieszczone w zasięgu ręki osoby, która porusza się na wózku inwalidzkim lub jest niskiego wzrostu. Najlepiej, gdyby panel był ulokowany 0,9-1,1 m odległości od podłogi.

Równorzędne znaczenie co znaki wizualne mają też komunikaty głosowe, które informują o położeniu kabiny oraz otwieraniu i zamykaniu drzwi.

admin