Poznaj nowoczesne rozwiązania budowlane

Wyposażenie windy dla niepełnosprawnych — co jest konieczne?

Aby winda była przystosowana dla niepełnosprawnych, musi spełniać kilka wymagań, wśród których wymienić można odpowiednią wielkość kabiny i miejsce usytuowania elementów sterowych. W co musi być wyposażona winda dla niepełnosprawnych? Jak zapatrują się na to przepisy? Ten temat poruszymy w dzisiejszym wpisie.

Winda dla niepełnosprawnych a warunki techniczne

Gdy projektuje się przestrzeń dla niepełnosprawnych, należy dostosować ją w taki sposób, by mogły z niej korzystać osoby o różnym stopniu ograniczenia sprawności. Na inne niedogodności będzie narażona osoba na wózku inwalidzkim, a z innymi będzie zmagać się niewidomy czy osoba niedosłysząca.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakie musi spełniać budynek użyteczności publicznej i mieszkalny, określa parametry, które musi spełniać dźwig osobowy, czyli inaczej winda dla niepełnosprawnych. Aby przystosować windę, należy wziąć pod uwagę wielkość kabiny windy, jej drzwi, a także usytuowanie elementów sterowych w takim miejscu, by łatwo można było nim operować.

Co jest ważne?

We współczesnych windach przyjęcie wezwania sygnalizowane jest za pomocą podświetlonej obwódki przycisku. Przyciski w windach dla niepełnosprawnych muszą być dobrze widoczne (najlepiej, gdyby były w kontrastowych kolorach), a ich minimalna średnica powinna wynosić 20 mm.

Co jest jeszcze ważne? Przystanek wyjścia z budynku powinien być wyróżniony zieloną podkładką, która wystaje ponad inne przyciski. To oznaczenie ułatwia niepełnosprawnym ewakuację z budynku, jeśli nastąpi taka potrzeba.

Inną, istotną kwestią jest instrukcja postępowania w razie awarii, którą należy umieścić w każdej windzie. Powinna być ona czytelna także dla osób niewidomych. Alfabet Braille’a warto wykorzystać nie tylko do pisania instrukcji, ale też dobrze jest oznaczyć przyciski z numerami pięter w taki sposób.

Ważna jest też przestrzeń manewrowania przed windą. Zgodnie z prawem budowlanym powierzchnia przed wejściem do windy powinna mieć minimum 1,6 m odległości (mowa tu o obiektach mieszkalnych) między drzwiami przystankowymi a przeciwległą ścianą.

Sygnalizacja optyczna i dźwiękowa

Sygnalizacja optyczna i dźwiękowa w windzie pozwala osobom niesłyszącym i niewidomym łatwo zauważyć dźwig. Zalecane jest, aby kolor drzwi przystankowych kontrastował się z kolorem otaczających je ścian. Taki zabieg ułatwia lokalizację wejścia do windy osobom niedowidzącym lub seniorom.

Z kolei elementy sterowe — wewnątrz kabiny — oraz zewnętrzna kaseta wezwań muszą być umieszczone w zasięgu ręki osoby, która porusza się na wózku inwalidzkim lub jest niskiego wzrostu. Najlepiej, gdyby panel był ulokowany 0,9-1,1 m odległości od podłogi.

Równorzędne znaczenie co znaki wizualne mają też komunikaty głosowe, które informują o położeniu kabiny oraz otwieraniu i zamykaniu drzwi.

Podobne artykuły

Konstrukcje stalowe i obr... Tweet Funkcjonowanie przedsiębiorstw produkcyjnych, przemysłu chemicznego, petrochemicznego, spożywczego, wydobywczego i wiele więcej jest uzależnione od wsparcia i profesjonalnej obsługi z zewnątrz. Do przykładowych zadań realizowanych przez firmy
Boisko sportowe przy domu... Tweet Zagospodarowanie posesji przy domu terenu nie ogranicza się wyłącznie do ogrodu. Jeśli posiadamy duży plac warto go dobrze wykorzystać i stworzyć chociażby miejsce do rekreacji. Fani
Producent okien posiada b... Tweet Okna to element, który jest wymagany w każdej nieruchomości mieszkalnej. Dla wielu z nas okna są sporą inwestycją, warto więc, aby były one solidne i służyły
Z czego powstają złącz... Tweet Materiał złączki jest ważny dla określenia różnych właściwości fizycznych części, a także kompatybilności gazowej. Wybór materiałów obejmuje metale, tworzywa sztuczne i kompozyty.
Gdzie można spotkać lem... Tweet Lemiesze to elementy osprzętu maszyn budowlanych, ale nie tylko. Już dawno temu lemiesze były chętnie wykorzystywane, chociażby przez osoby, które pracowały na polach lub chciały ułatwić
Łóżko dziecięce z szu... Tweet Nieduże pokoje w mieszkaniach sprawiają bardzo często trochę kłopotu z umeblowaniem i wyposażeniem. Ograniczona przestrzeń staje się wyzwaniem, do którego w wielu przypadkach trzeba podejść z
Przydomowe garaże –... Tweet Każdy zna dowcipy o mężczyznach, którzy lepiej traktują swoje samochody niż kobiety, ale faktem jest, że właściwe dbanie o samochód przyczyni się do tego, że będzie
Folie zabezpieczające na... Tweet Niejednokrotnie na każdej budowie może dojść do konieczności zabezpieczenia części terenu lub elementów budowlanych. W artykule omówiono, jak jakość foli wpływa na bezpieczeństwo oraz pomyślność prowadzonych
Butle gazowe – zast... Tweet Butle gazowe mają dość szerokie zastosowanie. Przydają się nie tylko w gospodarstwach domowych. Świetnie nadają się także na biwak. Jest to opcja często stosowana przez turystów.
Zastosowanie atomizerów ... Tweet Średnica kropli wody przyjęta w gospodarstwach domowych to około 5 mm. Specjalistyczne dysze wodne potrafią To jednak za dużo dla czyszczenie większości zbiorników wodnych. Z pomocą