Co warto wiedzieć o rotametrach?

Co warto wiedzieć o rotametrach?

Rotametry są urządzeniem z szerokim wachlarzem zastosowań. Jest niezbędny do mierzenia natężenia przepływu płynów czy gazów w instalacjach różnych instalacjach. Wręcz niemożliwe jest w obecnych czasach wyobrazić sobie tworzenie instalacji bez takich urządzeń pomiarowych jak rotametr. 

Jak działa rotametr?

Przepływomierz, czyli alternatywna wersja nazwy rotametru, jest urządzeniem pod postacią pionowej szklanej rury, rozszerzającej się ku górze. W środku umieszczony jest pływak, który powinien tonąć w nieruchomym płynie wypełniającym rotametr. Ruch płynu wpływa na położenie pływaka, czyli unoszenie pływaka do położenia, w którym zrównoważą się działające na niego siły takie jak siła ciężkości pływaka, siła tarcia i siła wyporu. Na ściance ukazany jest poziom natężenia płynu, z którego użytkownik może odczytać wyniki. Rezultat jest podawany w określonych jednostkach natężenia przepływu według potrzeb użytkownika, takich jak l/min, m3 lub skala procentowa. 

Jaki rotametr zakupić?

Szukając odpowiedniego rotametru, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kilka kwestii. Renoma producenta, opinie na temat jakości wykonanych produktów czy certyfikaty i atesty. Należy też dobrać odpowiedni rotametr, przeznaczony do warunków, w których będzie miał pracować. Na przykład parametrów panujących w instalacji (ciśnienie i temperatura) czy właściwością płynu (skład chemiczny, gęstość i lepkość). Na rynku dostępne są różne przepływomierze, które dokonują pomiarów w specjalnych skalach dla mediów innych niż woda, takich jak wodorotlenek sodu, chlorowodór czy powietrze. Jeśli rotametr podczas pracy może być narażony na dodatkowe czynniki takie jak możliwość uszkodzenia mechanicznego, powinniśmy zastanowić się nad wzmocnioną obudową odporną na uderzenia. Więcej informacji na temat rotametrów można znaleźć na stronie producenta armatury Agru-Frank https://www.agru-frank.pl/produkty/armatura-tworzywowa/rotametry-59.html

admin