Kupno mieszkania w starym bloku – czy się opłaca?
Często oglądając współczesne budownictwo wielorodzinne mamy wrażenie, że czegoś brakuje obiektom z lat PRL. Bloki z wielkiej płyty powstałe z potrzeby chwili i taniego budownictwa, które współcześnie są często wyburzane w krajach zachodnich zakorzeniły się w krajobrazie Polski. Ilość osób która mieszka w starym budownictwie, oraz własność majątkowa jaką posiadają sprawia, że tylko marzyciele mogą myśleć, że polskie osiedla będą kiedykolwiek wyburzane.
Bloki mieszkalne, stare technologie i nierozwiązane problemy
Podobnie jak w filmie Alternatywy 4 prace budowlane przy stawianiu bloków z wielkiej płyty prowadzone były w całym kraju. Zepsute od początku windy, niesprawne instalacje wodne czy zabezpieczające przed pożarami instalacje hydrantowe naprawiać zaczęto dopiero po wprowadzeniu surowych norm i konieczności cyklicznych kontroli ze strony PSP sprawności instalacji przeciwpożarowych w blokach.
Wydawać by się mogło, że mieszkania ulokowane w obiektach, gdzie wiele elementów zewnętrznych wpływających na jakość mieszkania będzie tanie. Wręcz przeciwnie – niskie płace, trudność w otrzymaniu wysokiego kredytu na zakup nowego mieszkania, oraz brak miejsca (połączony z dużym naciskiem mieszkańców miast na pozostanie w obrębie ścisłej aglomeracji) sprawia, że blokowiska wciąż są popularnym miejscem transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości.
Stare mieszkanie i remont
Warto zwrócić uwagę podczas analizy czy kupić stare mieszkanie jest fakt koniecznego remontu kupionego mieszkania – szczególnie gdy cena jest atrakcyjna, a sprzedający lokum odziedziczył je po dziadku. Mieszkania tego typu często prowadzone były w sposób nieprawidłowy, zawilgocone ściany, niedziałająca wentylacja, oraz instalacje mediów pamiętające czasy budowy bloku przekładają się na stan mieszkania. Często lokale w blokach z nowoczesnymi windami, ocieploną elewacją i odremontowaną klatką schodową kryją w sobie zaniedbane lokale, a osoby które chcą się wprowadzić i mieszkać po swojemu muszą być gotowe na duży wkład w remont starego mieszkania. Obejmuje on często wszystkie instalacje łącznie z elektryką i odpływami z sanitariatu.
Zakładanie trawników i utrzymanie zieleni wokół bloku
Aby zamieszkać po swojemu, nowocześnie i zgodnie z obowiązującymi standardami należy liczyć się z wielomiesięcznym remontem, którego koszty będą zdecydowanie wyższe niż pozostałe z kredytu hipotecznego środki na remont. Zamknięcie remontu mieszkania w 30 tys. złotych graniczy z cudem, biorąc pod uwagę wcale nie najdroższe materiały. Jak ma się to do kupna mieszkania w nowym budownictwie które często jest niewiele droższe niż koszty remontu starego mieszkania. Dodatkowa kwestia to otoczenie danego bloku – zadbane trawniki i tereny zielone w okolicy starych bloków to rzadkość.
Jak mawia wiele osób, z którymi miałem okazję rozmawiać po remoncie starego mieszkania w bloku – nie stać ich na kupno starego mieszkania.