Ekonomiczne instalacje ciepłownicze w budownictwie mieszkaniowym
Dostarczanie odpowiedniej ilości ciepła do budynku mieszkaniowego jest jedynym z podstawowych zagadnień związanych z projektowaniem i wykonywaniem domowych instalacji. Dobrze wykonane i współpracujące ze sobą instalacje grzewcze zapewnią nie tylko komfort w zimowe dni, ale również mogą przynieść wymierne korzyści i oszczędności.
Instalacje grzewcze w domach
Aby w odpowiedni sposób dokonać instalacji odpowiednich zasobników i kotłów należy w odpowiednim terminie wykonać projekt instalacji ciepłowniczej dla gospodarstwa domowego. Stosując nowoczesne technologie oraz rozwiązania jakie w ciepłownictwie przyniosły ostatnie dekady możemy zapewnić domownikom optymalną temperaturę powietrza wewnątrz budynku, jak również i ciepłą wodę do użytku domowego.
Jedno źródło ciepła w domu
Podstawowym źródłem ciepła w domach jednorodzinnych jest kocioł zasilany najczęściej węglem kamiennym. Z badań przeprowadzonych w doku 2013 wynika, że około 70% gospodarstw domowych zasilane jest w taki właśnie sposób.
Wykorzystanie tego źródła ciepła do zapewnienia ciepła nie tylko w kaloryferach, ale również w kranie wydaje się znakomitym sposobem na oszczędności. Jeżeli gospodarstwo domowe wyposaży się w odpowiednią instalacje ciepłej wody może niemal całkowicie odciąć się od wykorzystania innych źródeł ogrzewania wody – najczęściej stosowane do tej pory były przepływowe ogrzewacze gazowe (tzw. Junkersy) oraz elektryczne.
Współcześnie sprzedawane kotły węglowe do zasilania domowej instalacji grzewczej mogą zawierać w sobie odpowiednie orurowanie pozwalające na przepływ przez kocioł wody, która posłuży do nagrzania wody w zbiorniku ciepłej wody użytkowej
Stosowane zbiorniki o różnych rozmiarach pozwalają na zgromadzenie odpowiedniej ilości ciepłej wody wykorzystywanej przez domowników przez całą dobę. W zależności od potrzeb danego domu można stosować zbiorniki o wielkości od 70-80 litrów do zasobników ponad 200 litrowych.
Zasobnik działa w tym systemie jak bojler. Woda w zasobniku C.W.U. Nie jest ogrzewana w tym przypadku przez grzałkę elektryczną, a poprzez odpowiednie wewnętrzne orurowanie zasobnika – płynąca w nim woda (będąca odrębną instalacją od tej która transportuje ciepło do domowych kaloryferów) odbiera ciepło z kotła CO i przekazuje do zasobnika. Stosowany w tych instalacjach zbiornik wyrównawczy zabezpiecza przed przegrzaniem się w przypadku niekorzystania z wody z zasobnika.
Dywersyfikacja źródeł ciepła – odnawialne źródła wsparcia układu ciepłej wody
W domowych instalacjach stosuje się również dodatkowe źródła zasilania w ciepło instalacji ciepłej wody. Są to często wspierające pracę pieca w miesiącach zimowych podgrzewacze solarne, zwane też kolektorami. Opierają się one na odnawialnych źródłach energii jakimi jest ciepło z promieni słonecznych.