Podstawowe typy pomp ciepła
Oto najnowszy artykuł na blogu. Dzisiaj postaram się przedstawić i pokrótce opisać podstawowe rodzaje pomp cieplnych, ich zalety, wady oraz doradzić, które z nich będą najbardziej dla nas odpowiednie. Zapraszam do lektury.
Zacznijmy od ogólnych zasad działania takiego urządzenia. Sama jej nazwa powstała przez analogię do pompy hydraulicznej, której zadaniem jest pompowanie cieczy z niższego zbiornika, do innego, położonego wyżej. Jak nietrudno się domyślić do takiego zadania konieczne jest dostarczenie energii z zewnątrz. Podobnie działa pompa cieplna. Jednak nie pompuje ona wody, ani żadnego innego płynu, lecz energię cieplną. Aby spowodować przepływ temperatury w kierunku odwrotnym do tego, który postrzegamy, jako naturalny, należy dostarczyć do napędu odpowiednią ilość energii.
Rodzaje pomp cieplnych
Zajmijmy się teraz tematem głównym artykułu, jakim są rodzaje pomp ciepła. Pierwszym, jaki przedstawię są powietrzne, gdzie źródłem energii jest powietrze pobierane z zewnątrz. Wewnątrz tego typu można wyróżnić dwa podrodzaje. Jeden z nich transportuje ciepło bezpośrednio do wewnątrz. Drugi natomiast powoduje przemieszczenie energii cieplnej do obiegu grzewczego i zbiornika z wodą. Typ powietrzny jest bardzo prosty i relatywnie niedrogi w instalacji. Z tego powodu producenci pomp ciepła bardzo chętnie go sprzedają po niskich cenach i czerpią z tego interesu duże profity. Nie są jednak pozbawione wad, z których największą jest ich ograniczenie ze względu na stosowany rodzaj źródła energii.
Gruntowe pompy ciepła
Następny rodzaj to pompy gruntowe, w których ciepło jest, jak można się domyśleć, czerpane z podłoża. Źródłem może być skała, gleba, a po części również powietrze, albo woda. W obrębie tych różnic można wyselekcjonować oddzielne podrodzaje pomp ciepła. Geotermalny typ jest zazwyczaj znacznie bardziej efektywny od powietrznego. Jaki jest powód tej drastycznej różnicy? Prawdopodobnie powoduje to znacznie większe ciepło właściwe podłoża. Różnica temperatur jest znacznie niższa, a to prowadzi z kolei do o wiele większej wydajności pomp gruntowych, czy skalnych.
To koniec dzisiejszego artykułu. Zapraszam do kolejnych, gdzie już wkrótce przedstawię kolejne typy, a także podgrzewacze pomp ciepła.